AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy dronowej – 8.02.2021 r.

Zapraszam na skrót wiadomości dronowych z zeszłego tygodnia. W najnowszym przeglądzie m.in. o nowym dronie eBee Geo od senseFly, o zapowiedzi Międzynarodowej Konferencji Unmanned Aircraft Systems ICUAS 21, o systemie antydronowym Citadel Titan, nowym ubezpieczeniu DJI Flyaway Coverage i więcej.

Nowy eBee Geo dla geodetów i specjalistów GIS

Portal geodezyjny Geoforum.pl opublikował informację o najnowszym dronie znanej szwajcarskiej firmy senseFly, który jest dedykowany przede wszystkim dla geodetów i specjalistów GIS. Model nosi nazwę eBee Geo i jest wersją rozwojową sprawdzonej platformy eBee rozwijanej przez firmę od lat. Kamera senseFly S.O.D.A. zamontowana w eBee Geo w połączeniu z wbudowanym odbiornikiem RTK pozwala pozyskiwać dane o dokładności nawet 2,5 cm. Dron jest latającym skrzydłem, które może przebywać w powietrzu bez przerwy przez 45 minut, co w jednym nalocie pozwala zobrazować 160 ha z wysokości około 120 metrów. Jest też wersja Endurance, w której czas lotu wydłuża się do 90 minut, a obszar zobrazowany w jednym nalocie – do 500 hektarów, w dodatku przy użyciu odbiorników RTK/PPK dokładność zwiększa się do 1,5 cm.

Źródło: https://geoforum.pl/

Oficjalne źródło producenta: https://www.sensefly.com/

Międzynarodowa Konferencja Unmanned Aircraft Systems ICUAS 2021

Portal dlapilota.pl podał informację iż w dniach 15-18 czerwca 2021 r. w hotelu Divani Caravel w Atenach odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Unmanned Aircraft Systems ICUAS 21. Szczegółowe informację dotyczące imprezy dostępne są tutaj: www.uasconferences.com.

Źródło: https://dlapilota.pl/.

DJI Flyaway Coverage – dodatkowe ubezpieczenie dronów DJI od ucieczki

DJI wychodzi naprzeciw swoim klientom i proponuje rozszerzenie usługi DJI Care Refresh o opcję DJI Flyaway Coverage. Jest to dodatkowe ubezpieczenie w przypadku ucieczki drona i zarazem gdy Care Refresh nie da się zastosować (z racji braku samego drona ;), a ostatnie logi z lotu będą wskazywały na jakiś błąd w pilotażu (wtedy również gwarancja nie pomoże). Aktualnie DJI Flyaway Coverage jest dostępna dla modeli DJI Mini 2 i Mavic Air 2 i jedynie jako rozszerzenie DJI Care Refresh.

Źródło: https://www.dji.com/newsroom/.

Citadel Titan – autonomiczny system przeciwdronowy

System Citadel Titan zmusza drony do bezpiecznego lądowania bez zakłócania komunikacji oraz elektroniki w pobliżu – technologia ta może więc przydać się w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Prezes firmy Citadel Defence przekazał w rozmowie z Business Wire, iż technologia rozwijana przez jego markę wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wykrywania, identyfikowania, śledzenia oraz bezpiecznego pokonywania niechętnych do współpracy dronów.

Źródło: https://nt.interia.pl/

Urban-Air Port. W Wielkiej Brytanii powstaje lotnisko specjalnie dla bezzałogowców

Wizualizacja lotniska – Copyrights Urban Air Port Ltd.

W brytyjskim Coventry niedaleko Birmingham swoją działalność w ramach projektu Urban Air Port wkrótce rozpocznie najmniejsze lotnisko na świecie. Celem Urban Air Port jest obsługa bezzałogowców głównie typu eVTOL (elektryczne pionowzloty) oraz testowanie pionowego lądowania tychże urządzeń. Pierwszy obiekt ma osiągnąć pełną sprawność operacyjną w listopadzie tego roku. Dalsze plany zakładają rozmieszczenie ponad 200 takich obiektów na całym świecie.

Źródło: https://insideunmannedsystems.com/

Google chce przetestować drony do gaszenia pożarów

Dron HSE-UAV M8A Pro

Firma Google (a dokładnie oddział Google Research Climate and Energy Group) planuje przetestować drony do gaszenia pożarów. Światło dzienne ujrzał dokument FAA (amerykański odpowiednik ULC), w którym Google zwraca się do agencji lotnictwa o możliwość przeprowadzenia testów drona HSE-UAV M8A Pro ważącego pomiędzy 25 kg a 45kg do celów gaszenia pożaru oraz monitoringu. Testy miałyby zostać przeprowadzone na prywatnym terenie w Firebaugh w Kalifornii.

Źródło: https://www.cnet.com/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Spotkanie przedstawicieli rynku BSP z MRPiT - 28.01.2021 r.

Następny

Wideo z premiery DJI Zenmuse P1 & L1 i YellowScan Mapper

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *