AktualnościZ Polski

Polacy przeszkoleni na Bayraktary TB2

W miniony piątek – 16.09.2022 r. – Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował na swoim koncie na Twitterze iż pierwsza grupa polskich pilotów BSP a także operatorzy i personel techniczny zostali przeszkoleni z obsługi dronów Bayraktar TB2.

Szkolenie trwało 4 miesięce i odbyło się w tureckim centrum treningowym koncernu produkującego maszyny – Baykar Makina. Przeszkoleni piloci, operatorzy i personel techniczny należą do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca (12.BBSP) – tam też będą stacjonowały polskie Bayraktary i stamtąd będą operowały.

Dla przypomnienia: Polska zamówiła od producenta Bayraktarów TB2 cztery zestawy tych maszyn, co daje łącznie 24 drony oraz mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, szkoleniowy i logistyczny. Polskie Bayraktarty TB2 będą wyposażone w dedykowane do nich pociski szybującymi kierowanymi laserowo MAM-L i MAM-C również tureckiej produkcji.

Pierwsze 4 sztuki dronów powinny trafić do Mirosławca do końca tego roku. Jeden egzemplarz polskiego drona Bayraktar TB2 był prezentowany na targach MSPO 2022:

Całość zamówienia (4 zestawy, 24 maszyny + dodatkowy sprzęt do obsługi) zostanie zrealizowana do końca 2024 r. Koszt jednego zestawu to 67 mln dolarów, całościowy koszt transakcji to 260-270 mln USD.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Global Drone Conference - 18.09.2022

Następny

Pokaz dronów na otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *