AktualnościPrzesyłki kurierskieZastosowania dronówZe Świata

Paketkopter 2.0 w służbie niemieckiej poczty Deutsche Post DHL

DHL Paketkopter 2.0

Wszystko wskazuje na to, że Amazon, który uchodził za prekursora wykorzystania dronów do dostarczania paczek, będzie musiał oddać pałeczkę pierwszeństwa innym firmom. Problemy prawne i brak pozwolenia na komercyjne wykorzystanie dronów przez FAA nie istnieje w Europie, gdzie prawo jest wciąż bardziej liberalne pod tym względem. Skorzysta z tego z pewnością niemiecka firma Deutsche Post DHL, które nie tylko ma ambitne plany wykorzystania swoich dronów do transportu np. leków, ale już przeprowadziła skuteczne testy nad Renem oraz na trasie w kierunku Wysp Wschodniofryzyjskich. Co więcej od najbliższego piątku mają ruszyć regularne loty dostarczające paczki leków do apteki na Juist (jednej ze wspomnianych wysp).

Do transportów firma użyła dronów o nazwie paketkopter 2.0 wyprodukowane przez firmę Microdrones. Drony przeszły szereg modyfikacji: od wzmocnionej konstrukcji ramy, po zwiększony zasięg i prędkość. Są również mniej wrażliwe na trudne warunki pogodowe, co ma znaczenie z racji warunków panujących na wybrzeżach Morza Północnego.

DHL Paketkopter 2.0
DHL Paketkopter 2.0 – w tle przesyłka podczepiania od dołu do drona

Paketkoptery to klasyczne quadcoptery (czterosilnikowe drony). Mogą latać samodzielnie dzięki autopilotowi, ale są również stale monitorowane, a ich trasa jest rejestrowana przez naziemną stację, która znajduje się w Norddeich. Przewidywane parametry lotu dronów, w trakcie wykonywania ich zadań to: wysokość około 50 metrów nad powierzchnią ziemi, prędkość do 18 m/s, przewożony ładunek nieco ponad 0,5kg (dokładnie firma podaje 544 gramy).

Deutsche Post DHL zapowiada stopniowe wprowadzanie swoich dronów do użycia, ale w pierwszej kolejności zostaną wprowadzone tam, gdzie jest to bezpieczne i opłacalne zarazem. Będzie to również poligon doświadczalny dla firmy przed podjęciem dalszych kroków rozszerzających zastosowanie paketkopterów w miastach i na terenach bardziej zaludnionych.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony w rolnictwie to już rzeczywistość nawet w Polsce

Następny

Pierwszy dron QF-16 zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *