Aktualności

Jak trwale zabezpieczyć drona przed hakerami?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wyobraź sobie, że Twój dron został zhakowany i skradziony w trakcie lotu. Dron po prostu zaczyna odlatywać od Ciebie. Gdy pobiegniesz sprawdzić, dokąd poleciał, nie możesz go znaleźć. Po prostu zniknął.

Albo, co gorsza, tracisz kontrolę nad dronem i ulega on awarii.  Winisz za to swoje umiejętności pilotażu lub zakłócenia elektryczne z masztu telefonicznego. Problem polega jednak na tym, że do Twojego drona włamano się z zewnątrz.

Drony przypominają latające komputery. Posiadają systemy operacyjne, połączenia sieciowe i sprzęt z zaprogramowanym kodem.  Dlatego pod wieloma względami do drona można się włamać równie łatwo jak do komputera.

Jak zabezpieczyć drona przed hakerami?

Dla tych z nas, którzy wychowali się na zdalnie sterowanych samochodach RC i innych tego typu zabawkach, najbardziej logicznym krokiem w dorosłym życiu stał się skromny dron. Te małe urządzenia szybko zyskały popularność wśród konsumentów i przedsiębiorców, którzy wykorzystują je do wielu ciekawych celów.

Jak zapewne się domyślasz, zawsze znajdzie się ktoś, kto zepsuje innym zabawę. Ta branża jest wciąż młoda, ale nie trzeba było długo czekać, aby przestępcy włamali się do dronów i zaczęli je wykorzystywać do własnych, podejrzanych celów.

Pamiętasz, jak kilka lat temu Iran rzekomo przejął amerykańskiego drona? To nie była pomyłka. Hakerzy wykorzystali metodę spoofingu, aby zmienić tor lotu drona i skierować go w wybrane przez siebie miejsce. Ataki te pochodzą z różnych źródeł i są wymierzone nie tylko w drony wojskowe.

Ale co z Twoim dronem? Chociaż drony obsługiwane przez osoby prywatne są znacznie mniej priorytetowymi celami, nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dron zostanie zhakowany i będzie pomagał w popełnianiu przestępstw, takich jak dostarczanie nielegalnych towarów lub szpiegowanie.  Część potrzebnej ochrony to kwestia lepiej skonstruowanych dronów, ale jest jeszcze kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić swojego drona przed atakiem hakerów.

Antywirus i wirtualna sieć prywatna (VPN) do ochrony stacji naziemnych

Pierwszym z nich jest program antywirusowy. Być może już je znasz, ponieważ zazwyczaj są one częścią domyślnego oprogramowania na komputerach PC. Jeśli jednak do pilotowania drona używasz tabletu lub telefonu komórkowego, nadal potrzebujesz programu antywirusowego, ponieważ mogą one zostać łatwo zainfekowane.

Dostępne są bezpłatne programy antywirusowe, które pomogą zapobiec infekcjom powodującym problemy podczas pilotowania drona. Oprogramowanie antywirusowe zapewnia ochronę antywirusową i antykradzieżową urządzenia w czasie rzeczywistym.

Istnieją też inne problemy, z którymi najlepiej poradzić sobie za pomocą programów drugiego typu.

Subskrybując usługę wirtualnej sieci prywatnej (VPN), możesz chronić połączenie internetowe swojego urządzenia i uniemożliwić hakerom dostanie się do niego. Mówiąc prościej, VPN działa jak brama między Tobą a Internetem. Po nawiązaniu połączenia ze zdalnym serwerem połączenie jest szyfrowane, a korzystanie z Internetu anonimowe.

Ma to absolutnie kluczowe znaczenie, ponieważ niezabezpieczone połączenie internetowe jest jednym z najłatwiejszych punktów do zainfekowania Twoich urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Co gorsza, haker może nawet przejąć bezpośrednią kontrolę nad Twoim urządzeniem, potencjalnie kradnąc Twojego drona.

Należy jednak pamiętać, że darmowi dostawcy VPN mogą być dla Ciebie bardzo niebezpieczni. Jeśli celem korzystania z sieci VPN jest zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu dronowi, zdecydowanie współpracuj z wiarygodnym dostawcą VPN, takim jak Surfshark, który jest wybierany przez wielu użytkowników dronów. Możesz sprawdzić, jak przystępna jest cena Surfshark VPN zacząć chronić swoje drony przed hakerami, wybierając plan, który najbardziej Ci odpowiada. Dodatkowo Surfshark daje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, co oznacza, że możesz odzyskać całość środków, jeśli nie będziesz wystarczająco zadowolony.

Ochrona naziemnej stacji kontroli

Jeśli sterujesz swoim dronem za pomocą komputera, tabletu lub urządzenia mobilnego, bezwzględnie konieczne jest utrzymanie środowiska wolnego od złośliwego oprogramowania. Utrata kontroli nad maszyną może mieć katastrofalne skutki. Uderzenie drona z dowolnej wysokości może spowodować poważne szkody, a nawet odebrać komuś życie.

Taka sytuacja przydarzyła się już wojsku amerykańskiemu, gdzie jeden z komputerów był używany jako stacja naziemna drona, a jednocześnie instalowano na nim gry.  Komputer ten został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, co umożliwiło włamanie się do drona.

Na szczęście złośliwe oprogramowanie to coś, nad czym masz dużą kontrolę. W ochronie Twojego urządzenia sterującego pomocne będą dwie usługi.

Ochrona drona poprzez zmianę zachowania

Ostatnie włamania do dronów nauczyły nas przynajmniej czegoś o tym, jak hakerzy mogą przejmować kontrolę nad dronami. Podszywając się pod fałszywe współrzędne GPS, mogą rozbić drona lub zmienić jego kierunek lotu. Jednak aby to zrobić, hakerzy muszą najpierw nawiązać połączenie z dronem.

Najlepiej zaprezentował to Samy Kamkar, który zaprojektował drona umożliwiającego hakowanie i kontrolowanie innych dronów. Zasadniczo dron wyszukuje i przechwytuje połączenie bezprzewodowe użytkownika z dronem i zastępuje je swoim własnym.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu, poza czekaniem na lepsze drony, jest monitorowanie lokalizacji własnych dronów i różnicowanie ścieżek lotu. Stałe trasy mogą zostać wykorzystane do wykrycia miejsca, w którym będzie znajdował się Twój dron, i uczynić go łatwym celem. Utrzymywanie drona w zasięgu wzroku pozwoli Ci również zorientować się, czy coś jest nie tak.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Sukces polskiego systemu AUTOINVENT na konferencji NATO

Następny

NPA 2022-06 dot. certyfikacji w kategorii szczególnej w operacjach wysokiego ryzyka

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *