AktualnościZe Świata

Hycopter – pierwszy dron zasilany wodorem

Krótki czas lotu na bateriach Li-Po to główna bolączka platform wielowirnikowych. Nic więc dziwnego, że prowadzone sią poszukiwania oraz eksperymenty z innymi rodzajami zasilania. Okazuje się, że przełomowym odkryciem mogą być drony zasilane… wodorem. Chyba pierwszym na świecie tego typu dronem jest Hycopter wyprodukowany przez firmę Horizon Energy Systems z siedzibą w Singapurze.

Konstruktorzy drona Hycopter zastosowali innowacyjne ogniwa paliwowe zasilane wodorem, który jest magazynowany w ramie koptera w ilości 120g i przechowywany pod wysokim ciśnieniem (350 bar = 35 000 000Pa). Według konstruktorów dron bierze „na pokład” wodór zdolny zasilać drona w locie nawet przez 4 godziny!

Zmodyfikowana bateria Hycoptera
Zmodyfikowana bateria Hycoptera

Sam dron waży 5kg, ale jest w stanie udźwignąć w locie jeszcze dodatkowy 1kg ładunku – wtedy czas lotu skraca się do 2,5h, ale wciąż to jest kilkanaście razy dłużej niż odpowiednik w postaci quadcoptera zasilanego standardowymi akumulatorami Li-Po.

Dron Hycopter może całkowicie zrewolucjonizować rynek bezzałogowców, a sam produkt i jego producent dostają już teraz wiele zapytań o możliwość zamówienia Hycoptera. Firma Horizon Energy Systems zaczęła już nawet przyjmować pierwsze zamówienia, ale sam produkt jest w fazie prototypu, a nie seryjnej produkcji. Nie wykonał jeszcze lotu testowego potwierdzającego jego długi czas lotu, w dodatku nie są znane jego inne osiągi, a producent jeszcze nie podał oficjalnej ceny Hycoptera. Prawdopodobnie jednak będzie to pułap cenowy poza finansowymi możliwościami użytkowników obecnych dronów komercyjnych…

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Sprite - nowa odsłona drona dla podróżników

Następny

DJI Phantom 3 Advanced i Professional - czym się różnią?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *