AktualnościZe Świata

Hycopter – pierwszy dron zasilany wodorem

Krótki czas lotu na bateriach Li-Po to główna bolączka platform wielowirnikowych. Nic więc dziwnego, że prowadzone sią poszukiwania oraz eksperymenty z innymi rodzajami zasilania. Okazuje się, że przełomowym odkryciem mogą być drony zasilane… wodorem. Chyba pierwszym na świecie tego typu dronem jest Hycopter wyprodukowany przez firmę Horizon Energy Systems z siedzibą w Singapurze.

Konstruktorzy drona Hycopter zastosowali innowacyjne ogniwa paliwowe zasilane wodorem, który jest magazynowany w ramie koptera w ilości 120g i przechowywany pod wysokim ciśnieniem (350 bar = 35 000 000Pa). Według konstruktorów dron bierze „na pokład” wodór zdolny zasilać drona w locie nawet przez 4 godziny!

Zmodyfikowana bateria Hycoptera
Zmodyfikowana bateria Hycoptera

Sam dron waży 5kg, ale jest w stanie udźwignąć w locie jeszcze dodatkowy 1kg ładunku – wtedy czas lotu skraca się do 2,5h, ale wciąż to jest kilkanaście razy dłużej niż odpowiednik w postaci quadcoptera zasilanego standardowymi akumulatorami Li-Po.

Dron Hycopter może całkowicie zrewolucjonizować rynek bezzałogowców, a sam produkt i jego producent dostają już teraz wiele zapytań o możliwość zamówienia Hycoptera. Firma Horizon Energy Systems zaczęła już nawet przyjmować pierwsze zamówienia, ale sam produkt jest w fazie prototypu, a nie seryjnej produkcji. Nie wykonał jeszcze lotu testowego potwierdzającego jego długi czas lotu, w dodatku nie są znane jego inne osiągi, a producent jeszcze nie podał oficjalnej ceny Hycoptera. Prawdopodobnie jednak będzie to pułap cenowy poza finansowymi możliwościami użytkowników obecnych dronów komercyjnych…

Poprzedni

Sprite - nowa odsłona drona dla podróżników

Następny

DJI Phantom 3 Advanced i Professional - czym się różnią?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *