AktualnościGeodezjaLotnictwo wojskoweZe Świata

Drony i druk 3D – dwie technologie, które łączy coraz więcej

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drony i drukarki 3D to dwie technologie obok Internetu Rzeczy, które przez wielu analityków rynku już dawno zostały okrzyknięte, jako te najbardziej rozwojowe i przyszłościowe. Okazuje się, że obydwie technologie mają ze sobą wiele wspólnego i w połączeniu ze sobą dają całkiem nowe możliwości. Aby się o tym przekonać wystarczy zapoznać się z poniższymi przykładami wykorzystania druku 3D w branży dronów.

Pierwszy z nich będzie dość futurystyczny, choć nie znaczy, że faktycznie nie da się go wdrożyć w życie. Nad tym pracuje już armia amerykańska, a dokładnie organizacja z nią powiązana o nazwie U.S. Army Research Laboratory (ARL w skrócie). ARL istnieje od października 1992 roku i jej zadaniem jest badanie oraz rozwój nowoczesnych technologii w służbie armi amerykańskiej.

W ramach programu Army Expeditionary Warrior Experiments, ARL chce wykorzystać druku 3D do produkcji UAS, czyli Unmanned Aircraft System – powietrznych systemów bezzałogowych, których głównym elementem są drony. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego gdyby nie fakt, że ARL chce produkować „drony na żądanie” – tzw. On-Demand Small UAS. Chodzi o to, by przy pomocy druku 3D móc w krótkim czasie zaprojektować i wydrukować drona o określonych właściwościach, który byłby dostarczany jednostkom wojskowym wedle ich aktualnego zapotrzebowania. Dron tego typu składałby się tanich części, łatwych do naprawy lub wymiany, wydrukowanych  oczywiście na drukarkach 3D. Ograniczałoby to koszta sprzętu, a żołnierze nie musieliby nosić przy sobie nadmiaru urządzeń „na każdą okazję”. Ponadto – wraz z rozwojem wszelkich techologii – drony wytwarzane w ten sposób byłyby wyposażane w nowoczesne, aktualne na rynku podzespoły i nie stażałyby się tak, jak gotowe konstrukcje, która wiele lat muszą przechodzić testy, aż wejdą do wojskowej służby. Co ciekawe cały proces wytworzenia drona, od momenu zgłoszenia zapotrzebowania przez żołnierzy do momentu gotowości bojowej, miałby zamknąć się w 24 godzinach. To, jak wygląda projekt ARL w prosty sposób obrazują poniższe grafiki:

Jeśli chodzi o drony cywilne drukowane na drukarkach 3D, na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Stratasys UAV – prawdopodobnie największy na świecie, najszybszy (150 mph) i zarazem najbardziej skomplikowany UAV, który został w całości (prócz części elektronicznych) wydrukowany w 3D. Już same jego wymiary są imponujące – jego rozpiętość to 3m, a waga to ok. 15kg. Za jego projekt i wykonanie odpowiada firma Aurora Flight Sciences, a efekt można podziwiać na poniższym filmie:

Kolejny przykład wykorzystania technologii druku 3D w połączeniu z dronami będzie zapewne bliższy wszystkim tym, którzy wykorzystują swoje drony np. w geodezji i kartografii. Chodzi o dość znane na rynku oprogramowanie DroneDeploy, które swoją popularność zawdzięcza między innymi dużej kompatybilności w zasadzie z wszystkimi dronami do fotografii i wideo, które są dostępne na rynku.

DroneDeploy dostępne jest na rynku już od dłuższego czasu i wielu operatorów dronów używa go systematycznie do tworzenia ortofotomap z powietrza. Całkiem niedawno oprogramowanie to zyskało nową funkcję – możliwość konwersji zdjęć terenu z drona do modelu 3D w formacie STL, a więc w pliku gotowym do wydruku na drukarce 3D. Aby prawidłowo przenieść fotografowany obiekt do modelu 3D twórcy aplikacji zalecają sfotografowanie go dookoła po kątem mniej więcej 45 stopni. Twórca DroneDeploy – Ian Smith – pokazał, jak działa nowa funkcja na przykładzie swojego domu, który utrwalił na 146 zdjęciach. Efekt można zobaczyć poniżej:

Łączenie technologii druku 3D i dronów widoczne jest również na polskim rynku, szczególnie w branży handlowo-usługowej, czego przykładem może być sklep z dronami i drukarkami 3D AVATAR. Od samogo początku sklep AVATAR prowadzi zarówno sprzedaż wielu różnych modeli drukarek 3D – w większości polskich producentów, sprzedaż różnego rodzaju dronów oraz świadczenie usług druku 3D – również w zakresie wydruków części i całych ram do dronów wyścigowych.

Połączenie dwóch wiodących i bardzo obiecujących trendów w dziedzinie nowych technologii, do których z pewnością należy zarówno druk 3D jak i drony, wydaje się być naturalnym i trafionym posunięciem biznesowych.

Źródła:

  • http://www.militaryspot.com/news/army-selects-3-d-printed-unmanned-aircraft-systems-concept-for-future-experiment
  • https://blog.dronedeploy.com/how-to-use-a-drone-to-make-3d-printed-models-68fc22ae72fa
  • http://3dprintingindustry.com/2015/11/09/stratasys-takes-aurora-flight-sciences-new-heights-fully-3d-printed-uav/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron w służbie facility management w polskim oddziale Sodexo

Następny

Drony rolnicze będą mieć największy udział w rynku

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *