AktualnościPrawoZ Polski

Drony dla Ukrainy bez koniecznych zezwoleń – zmiana prawa

Dnia 26.04.2023 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenia Ministra Technologii i Rozwoju umożliwiające przewożenie przez granicę z Ukrainą dronów, które w wielu przypadkach były traktowane jak tzw. produkty podwójnego zastosowania. Od teraz wystarczy zgłoszenie tego faktu do MRiT.

Rozporządzenie nosi nazwę Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie krajowego zezwolenia generalnego i jest dostępne do wglądu tutaj (lub tutaj bezpośrednio PDF).

W krótkim fragmencie rozporządzenia czytamy:

§ 2a. Krajowego zezwolenia generalnego udziela się w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i bezzałogowych pojazdów powietrznych zaprojektowanych tak, aby możliwy był ich kontrolowany lot poza zasięgiem bezpośredniego widzenia operatora, których maksymalna wytrzymałość wynosi co najmniej 30 minut, lecz poniżej 1 godziny, oraz zaprojektowanych do startowania i utrzymywania stabilnego kontrolowanego lotu w porywach wiatru wynoszących co najmniej 46,3 km/h.

§ 13a.

1. Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-DU-1, zwanego dalej „zezwoleniem ZG-PL-DU-1”, określonego w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

2. Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się na wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Ukrainy.

Zapisy dotyczą osób fizycznych oraz prawnych mieszkających lub mających siedzibę w Polsce. Każdy korzystający z tego prawa będzie obarczony koniecznością ewidencjonowania wywożonych dronów. Pilna konieczność ułatwienia procedury wywozu dronów przez granicę wynika ze stosowania ich na szeroką skalę w działaniach obronnych Ukrainy.

„Teraz wystarczy zgłosić do MRiT chęć wywozu sprzętu i po 30 dniach od zgłoszenia, można swobodnie przewozić drony do wszystkich odbiorców w Ukrainie, zarówno cywilnych i wojskowych. I to wielokrotnie, bez konieczności każdorazowego zgłaszania.”

poinformował minister Waldemar Buda

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 27.04.2023 r.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony na II Międzynarodowych Targach POLSECURE w Kielcach

Następny

Jak wybrać drona?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *