AktualnościZ Polski

Droneradar sp. z o.o. wstrzymuje rozwój i utrzymanie aplikacji

Droneradar sp. z o.o. – firma stojąca za aplikacją DroneRadar wydała oświadczenie, z którego wynika iż z dniem 22.10.2021 r. wstrzymuje rozwój i utrzymanie swojej aplikacji. Dzień później swoje oświadczenie w tej sprawie wydała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która używa aplikacji jako oficjalnego i obowiązkowego w użyciu systemu do zgłaszania lotów dronów w Polsce.

Komunikat ze strony Droneradar Sp. z o.o. rozpoczyna się następującymi słowa:

Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym użytkownikom i partnerom za wspólnie spędzone lata. Z dniem 22 października 2021 roku, wstrzymaliśmy rozwój i utrzymanie aplikacji Droneradar, zintegrowanej z PansaUTM. Jest to dla nas smutny moment, ale w obliczu niemożności dalszego finansowania projektu, jest to jedyna możliwa decyzja.

Problemy z dalszym finansowaniem aplikacji, która przez ostatnie 1.5-roku (od wprowadzenia obowiązku informowania o każdym locie BSP poprzez zapisy w Tarczy Antykryzysowej 2.0 w kwietniu 2020 r.) była obowiązkową aplikacją do zgłaszania lotów dronów. Obowiązek używania DroneRadar wynikał z faktu, że PAŻP – zgodnie z zapisami ustawy Tarcza 2.0. – został zobowiązany do wskazania systemu teleinformatycznego, przez którzy piloci dronów muszą zgłosić każdy swój lot. Wybór był dość oczywisty.

W dalszej części oświadczenia czytamy:

Intensywnie pracujemy, aby dostała drugie życie pod naszą, a może pod inną banderą, aby wspierała Was w bezpiecznym i sprawnym korzystaniu ze wspólnego nieba.

W porozumieniu z PAŻP, pozostawiamy obecną aplikację, taką jaka jest – w jej aktualnej wersji. Dalej możecie ją instalować i z niej korzystać. Od dziś, pełną kontrolę nad wyświetlanymi w aplikacji danymi, sprawuje PAŻP.

W oryginale oświadczenie Droneradar sp. z o.o. można przeczytać tutaj.

Oświadczenie PAŻP

Jeszcze tego samego dnia swoje oświadczenie w tej sprawie opublikowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W pierwszych zdaniach oświadczenia czytamy:

Informujemy, że aplikacja DroneRadar pozostaje narzędziem zintegrowanym z systemem PANSA UTM – systemem teleinformatycznym wskazanym przez PAŻP do realizacji obowiązków informowania Agencji o zamiarze wykonania lotu przy użyciu systemu bezzałogowego statku powietrznego.

Potwierdzamy, że w dniu 22 października 2021 r. zakończył się okres obowiązywania umowy na świadczenie przez Droneradar Sp. z o.o. usług utrzymania systemu PANSA UTM. Zakończenie realizacji ww. umowy pozostaje jednak bez wpływu na funkcjonowanie aplikacji DroneRadar i korzystanie z niej przez użytkowników BSP.

Wskazujemy, że na chwilę obecną aplikacja Droneradar jest jedyną aplikacją zintegrowaną z systemem PANSA UTM, pragniemy natomiast zaznaczyć, że w przyszłości, po dopuszczeniu do pracy operacyjnej, z systemem PANSA UTM zintegrowane mogą zostać inne aplikacje, przy pomocy których możliwe będzie dokonanie zgłoszenia lotu BSP.

Agencja dopuszcza integrację PansaUTM z inną aplikacją do zgłaszania lotów – nie koniecznie będzie to DroneRadar, tym bardziej, że ostatnie zdanie oświadczenia PAŻP brzmi:

Aplikacja DroneRadar niezmiennie stanowi własność Droneradar Sp. z o.o., zaś Agencja nie ma wpływu na podejmowane przez spółkę decyzje odnośnie dalszego jej rozwoju i utrzymania.

Komentarz do sytuacji

Decyzja wynikająca z oświadczenia Droneradar Sp. z o.o. przynosi jednoznaczne wnioski: dni aplikacji DroneRadar są policzone z racji braku wsparcia w jej rozwoju i utrzymaniu, jedynie dodatkowe finansowanie mogłoby odwrócić sytuację. Jeśli to się nie stanie – prędzej niż później PAŻP będzie musiało zintegrować z PansaUTM jakiś nowy system zgłaszania lotów, bo DroneRadar podziała najdalej do pierwszej większej zmiany w systemach operacyjnych Android lub iOS. Może PAŻP mógłby odkupić DroneRadar?

Dodatkowo brak rozwoju i utrzymania grozi brakiem aktualizacji samej aplikacji w kontekście zmian przestrzeni powietrznej. To może oznaczać, że w niedalekiej przyszłości piloci BSP nie będą mieli do dyspozycji aktualnych danych odnośnie stref i komunikatów pokazywanych przez aplikację. Czy w takiej sytuacji PAŻP może dalej wskazywać DroneRadar jako oficjalny i obowiązkowy system do zgłaszania lotów?..

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Reakto składa pierwszy projekt do NCBiR i otwiera laboratorium badawcze

Następny

Drone Light Show - Krosno, 9.10.2021

1 Komentarz

  1. 6 listopada 2021 at 20:21 — Odpowiedz

    Tak jest jak ktoś skąpi grosza

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *