AktualnościPremiery

DJI Avata 2 – po premierze

We czwartek 11 kwietnia chiński producent DJI pokazał następcę całkiem udanego modelu drona DJI Avata – Avata 2. Po dwóch latach od premiery poprzednika (sierpień 2022) w DJI Avata 2 nowe jest już praktycznie wszystko: sam dron, kontroler (joystick), gogle, kamera jak również system transmisji obrazu i sterowania (O4).

Nowy DJI Avata 2 jest większy choć zarazem lżejszy od poprzednika. Waży dokładnie 377g i na rynek europejski dostał certyfikat klasy C1, co umożliwia mu latanie w podkategorii A1 (w pobliżu ludzi, bez celowego przelatywania nad nimi).

Drona ma 46 GB wbudowanej pamięci plus oczywiście slot na dodatkową kartę pamięci, a materiał video może nagrywać w 4K/60 FPS (HDR), co do zdjęć – robi je jedynie w JPG. Kamera ma sensor 1/1.3″ 12MB f/2.8 a dodatkowego efektu przestrzeni dodaje bardzo szeroki kąt FOV 155 stopni (ultra-wide-angle). Jednoosiowy gimbal porusza kamerę góra dół natomiast podstawowa stabilizacja (bardziej w celu eliminacji jakichś drgań) jest dzięki oprogramowaniu i w takich dronach jak ten nie służy bynajmniej do tego, by obraz był cały czas horyzontalnie stabilizowany.

Avata 2 został wyposażony w wizyjne czujniki odległości: dolne i tylne, które mają za zadanie pomagać pilotowi przy starcie i lądowaniu a także przy ewentualnym cofaniu ;). Jak wszystkie drony DJI ma również system nawigacji satelitarnej (GPS + Galileo + BeiDou) więc jednym przyciskiem RTH pilot może go przywołać z powrotem do miejsca startu.

Czas lotu na baterii Li-ion 2150 mAh (14.76 V) wg producenta to nawet 23 minuty co przy dronach tej klasy (cinewhoop) latających przeciętnie kilka minut to byłby świetny (choć mało realny) wynik. W rzeczywistości trzeba założyć jednak sporo krótszy czas w zależności od dynamiki lotu.

Nowy system transmisji O4

Na uwagę za to zasługuje nowy system transmisji O4 (OcuSync 4), który poprawia zasięg i stabilność sygnału co przy takim dronie jak Avata – latającym nisko przy ziemi, często za przeszkodami – będzie kluczowe by czerpać pełną przyjemność z lotu. Zasięg transmisji na rynek UE (CE) podawany przez producenta to nawet 10 km i na tyle można liczyć w otwartym terenie bez żadnych przeszkód. Jak to mówią „fizyki się nie oszukasz” – w gęsto zabudowanym mieście lub między ulistnionymi drzewami i tak spadnie do kilkuset metrów…

Nowe gogle DJI Goggles 3 i kontroler DJI RC Motion 3

Avata 2 w zestawie ma również nowe gogle DJI Goggles 3, które są kolejną ewolucją (bardziej niż rewolucją) poprzednich gogli FPV tego producenta – stanowią połączenie rozwiązań z DJI Googles 2 oraz DJI Goggle Integra. Nowe gogle mają regulację soczewek (względem rozstawu oczu oraz wady wzroku (od -6 do +2 dpt). Obraz z drona transmitują na dwa ekrany mikro-OLED z odświeżaniem 100 Hz, a obraz dostarczany do gogli ma parametry: 1080p/100fps z opóźnieniem 24 ms. Nowością w tych goglach są jednak kamery przednie, które umożliwiają patrzenie przed siebie „przez gogle” bez ich zdejmowania – obraz z kamer przednich jest wyświetlany na ekranach gogli w trybie „picture-in-picture”. Po co taka opcja? Można np. nadzorować start i lądowanie drona patrząc bezpośrednio na niego przez te kamery i bez zdejmowania/uchylania samych gogli.

Nowy jest również kontroler DJI RC Motion 3 w formie joysticka sterowanego tylko jedną ręką, który na pewno spodoba się osobom mniej wymagającym precyzji, chcącym bardziej cieszyć się łatwością samego sterowania. Intuicyjne sterowanie poprzez przechylanie kontrolera, przyspieszanie poprzez wychylanie spustu, a ponad to przyciski dostępne po jednym kciukiem: awaryjne hamowanie i zawis, zmiana wysokości, zmiana trybów lotów, rolka zmiany ustawień i przycisk włączania/wyłączania nagrywania – to wszystko w jednym małym kontrolerze, który obsłuży nawet osoba pierwszy raz latająca dronem.

DJI RC Motion 3

Nowa DJI Avata 2 jest dowodem na to, że da się stworzyć lekkiego cinewhoopa z pełną stabilizacją, GPS, świetną jakością nagrywanych filmów jak i samego podglądu, a także z dobrym zasięgiem i całkiem sensownym czasem lotu. To z pewnością dron dla tych, którzy chcieliby polatać dla czystej przyjemności z samego latania. Zarazem to dron, który od swojego nabywcy nie będzie wymagał doświadczenia w operowaniu drążkami (choć oczywiście jest taka opcja: zamiast DJI RC Motion 3 można użyć klasycznej aparatury DJI RC 3 choć trzeba ją dokupić osobno) oraz żadnych szczególnych umiejętności samego sterowania. Po krótkim przeszkoleniu dronem DJI Avata 2 można nauczyć latać niemal każdego.

Cena DJI Avata 2

Ceny zestawów DJI Avata 2 w Polsce są następujące:

  • sam DJI Avata 2: 2299 zł
  • zestaw FMC (Fly More Combo): dron, gogle, DJI RC Motion 3, kable, śmigła oraz jedna bateria – 4699 zł
  • zestaw FMC (jak wyżej) z trzema bateriami: 5599 zł

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Bezzałogowe Platformy w Służbach Mundurowych i Transporcie - konferencja, Warszawa, 24.04.2024 r.

Następny

Drony z klasą C5 dostępne od ręki w Polsce

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *