Recenzje

Książka „Połącz kropki” – recenzja i konkurs

Dwa tygodnie temu – 14.10.2021 r. – odbyła się premiera książki „Połącz kropki” Łukasza Lamży, wydana przez Copernicus Center Press. Zapraszam na recenzję oraz konkurs, w którym są do wygrania 4 egzemplarze tej publikacji.

Lubię czytać książki wydawane w tradycyjny sposób na papierze. W dobie czytników e-booków, tabletów i smartfonów wciąż dobrze wziąć do ręki papierową publikację i dać oczom odpocząć, a przy okazji poczuć specyficzny zapach zadrukowanych stron i szelest przewracanych kartek. W związku z tym nie obojętne są mi kwestie takie jak projekt okładki, jej grubość, jakość papieru, format czy też warstwę tekstowo-graficzną wewnątrz.

W przypadku książki „Połącz kropki” mamy do czynienia z niemal 300-stronicowym wydaniem oprawionym w grubą sztywną okładkę. Format 140×215mm w sam raz mieści się torby z laptopem, kobiecej torebki i dobrze sprawdzi się nawet podczas jazdy komunikacją miejską. Prosta okładka z różnymi symbolami graficznymi dotyczącymi poszczególnych zagadnie naukowych wprost nawiązuje do zawartości samej książki, a dodatkowo długi podtytuł: „Nanoboty medyczne, drony zabójcy, odczytywanie myśli i inne technologie przyszłości” nie daje Czytelnikowi złudzeń co do tematyki. Przejdźmy jedna do tego co jest najważniejsze czyli treść…

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

„Połącz kropki” to książka, która zadziwi Czytelnika już od początkowych stron pierwszego rozdziału pt. „Twój robot”, w którym autor poddaje analizie aktualne możliwości stworzenia robota-służącego – zapewne marzenie niejednego z Was. Założę się, że na myśl o takim robocie przed oczami wyobraźni pojawia się Wam klasyczny robot kroczący na dwóch nogach, o rozmiarach i kształcie zbliżonym do ludzkiego, przemawiający głosem syntezatora mowy – coś jakby C2PO z Gwieznych Wojen albo Rosie z kreskówki „Jetsonowe”?

Czy obecne technologia pozwala na stworzenie takiego domowego pomocnika? Czy właśnie takiego robota domowego oczekują ludzie? Jakie są perspektywy na komercjalizację takiego wynalazku? Jakie społeczne zmiany muszą zajść, by faktycznie takie roboty są spopularyzowały w przeciągu najbliższych lat? Na te i wiele innych pytań autor odpowiada wprost, podając twarde dane i aktualne modele robotów, które znalazły już swoich pierwszych nabywców. A co gdyby ów robot-służący wcale nie był humanoidem z wyglądu podobnym do człowieka? Co, gdyby zastąpić go rojem znacznie mniejszych robotów lub robotem modularnym, którego poszczególne elementy pracują we współpracy ze sobą i zarazem niezależnie od siebie realizują czynności prowadzące do celu? Co jeśli wspomniany rój może przyjmować dowolny kształt (polecam sprawdzić termin: utility fog), bo ów małe roboty są mikroskopijnej wielkości i mogą dowolnie łączyć się ze sobą? O tak fascynujących technologiach można przeczytać na pierwszych kilkunastu stronach książki, a to dopiero początek.

Tematyka i treść

Główny podział treści obejmuje pięć rozdziałów tematycznych, „wychodzących od pięciu wielkich wizji przewijających się w od lat w popkulturze i mediach”:

  • Twój robot
  • Twój świat
  • Twoje dane
  • Twoje ciało
  • Twój umysł

Rozrzut tematów w obrębie poszczególnych rozdziałów (a tym bardziej między nimi) jest ogromny i wciąż jestem pełen podziwu dla autora, który zebrał przekrojowo najnowsze osiągnięcia nauki, przeanalizował je, zrozumiał, a następnie opisał w przystępny sposób dla Czytelnika mimo bardzo szerokiego spektrum zagadnień od robotów, dronów, druk 3D, sieci neuronowe, przez inżynierię genetyczną, sprzęganie mózgu ludzkiego z urządzeniami, tworzenie myślami, po analizę danych (obrazów, słów, dźwięków).

W każdym z rozdziałów – poza główną treścią, w której narracja jest prowadzona w taki sposób, by zachować ciągłość rozumienia poruszanych tematów – znajdziemy dodatkowe ramki. Treść w ramkach to tytułowe „kropki” – opis technologii, których dotyczy dany rozdział i które to technologie można – w ramach ćwiczenia – łączyć ze sobą. Jak sam autor zaznaczył we Wstępie – nie jest to książka, która po kilku latach się zdezaktualizuje z racji nowszych odkryć w nauce. „Połącz kropki” daje czytelnikowi podstawową wiedzę o tym „jak to działa” i podpiera się przy tym konkretnymi przykładami co ułatwia zrozumienie skomplikowanych rzeczy nawet totalnemu laikowi.

„Połącz kropki” mimo swojego popularnonaukowego charakteru nie jest publikacją dla wszystkich Czytelników. Zaryzukuję stwierdzenie, że przede wszystkim nie zachwyci fanów science-fiction. Czemu? Bo w treści książki jest przede wszystkim „science”, a autor całkiem pomija „fiction” i jest to całkowicie celowy zabieg! Jak przeczytamy na odwrocie książki: autor – Łułasz Lamża – „rozprawia się z fantazjami futurologów i narzekaniami malkontentów”. Z kolei cytat we Wstępie z książki „Wieża jaskółki” Andrzeja Sapkowskiego: „Nie jest żadną sztuką przepowiadać przyszłość. Sztuką jest przepowiadać trafnie.” jest dość wymowny i zdradza ideę, która przyświeca tej publikacji. Jest ona o przyszłości, ale nie znajdziecie tu nic o wędrówkach w czasie czy też nadświetlnej podróży kosmicznej. Czytelnik dostaje rzetelnie opracowane informacje o aktualnych osiągnięciach naukowych – wcielonych w życie, namacalnych i w dużej mierze praktycznych. Odległe i niepewne wizje futurologów zostają tutaj skonfrontowane ze stanem faktycznym i jak się okazało – takie podejście może być równie fascynujące co chociażby wspomniane podróże w czasie. Skomplikowane zagadnienia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy też robotyki – stają się znacznie prostsze do zrozumienia i mimo „poważnych tematów” nie ma mowy o nudzie podczas czytania – o ile czytelnik jest choć trochę ciekaw otaczającego nas świata technologii. Ale skoro tu jesteście to chyba pytanie retoryczne…

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

„Kropki” uświadomiły mi osobiście jako czytelnikowi, jak mało orientuję się w nowoczesnych technologiach mimo zajmowania się na co dzień dronami (sic!). Z tym większą chęcią pochłaniałem kolejne strony książki nadrabiając braki i poszerzając swoją – jak się okazało – bardzo skromną wiedzę na temat opisywanych odkryć.

Podsumowanie

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

„Połącz kropki” autorstwa Łukasza Lamży, wydana przez Copernicus Center Press, to popularnonaukowa publikacja, która zabiera czytelnika w świat współczesnych osiągnięć nauki i techniki. Co jednak istotne – opiera się na rzeczywistych osiągnięciach w wielu różnych dziedzinach życia podpierając to na każdym kroku faktami i przykładami. Nie ma tu miejsca na dalekosiężne wizje futurologów. Autor książki w pewnym sensie „rozprawia się” z ów wizjami – nie ma zamiaru snuć domysłów co do zastosowań technologicznych w dalekiej przyszłości lecz szczegółowo opisuje obecny stan rozwoju poszczególnych osiągnięć w dziedzinie nauki i perspektywy ich rozwoju na przestrzeni najbliższych lat.

Książkę „Połącz kropki” można polecić zarówno dojrzałym czytelnikom jak i nieco starszej młodzieży szkolnej (powiedzmy od połowy podstawówki wzwyż), dla której wszechobecna technologia w życiu codziennym jest normalnością. Opisane w książce zagadnienia odkrywają przed Czytelnikiem nowe fascynujące wizje przyszłości, które są realne i to jeszcze za życia większości Czytelników.

Jeśli chcesz zatem zanurzyć się w świat osiągnięć współczesnej nauki, chcesz rozwinąć wyobraźnię i pogimnastykować swój mózg łącząc tytułowe „kropki” odkrywając tym samym zaskakujące możliwości zastosowań technologii z wielu różnych dziedzin życia – to książka idealna dla Ciebie. Ponad to – moim skromnym zdaniem – autorowi udało się stworzyć coś na wzór „podręcznika nowych technologii”, do którego osobiście wrócę jeszcze nie raz.

Konkurs – wygraj egzemplarz książki „Połącz kropki”

„Ostatecznie cała przyjemność przewidywania przyszłości spada na was, Czytelników. Plan jest taki, że ja dostarczam kropki, ale to wy bawicie się w ich łączenie. Do roboty!”

Łukasz Lamża

Takimi słowami autor kończy Wstęp do swojej publikacji, a ja zachęcam do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania będą 4 egzemplarze książki (po jednym na uczestnika konkursu).

Zasady są proste, ale wymagają nieco umysłowej gimnastyki, błyskotliwości i zapewne przyda się również poczucie humoru.

Na końcu książki autor – Łukasz Lamża – zaproponował, by skojarzyć ze sobą dwie losowo wybrane technologie/osiągnięcia naukowe. Tak się złożyło, że jedna z propozycji dotyczy również dronów.

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

Zadaniem uczestników niniejszego konkursu jest zaproponowanie własnego pomysłu na połączenie tych dwóch zagadnień: dronów (dla uproszczenia przyjmijmy, że wszystkich – nie tylko „zabójców”) i „pijanej kobiety podnoszącej ciężary”. Ten drugi termin może się wydawać nadto abstrakcyjny, postanowiłem ułatwić czytelnikom zrozumienie go poprzez umieszczenie poniżej fragmentu książki, który go dotyczy. Najogólniej mówiąc: chodzi o generowanie ruchów ciała ludzkiego przez algorytm, który nauczył się ich (znaczy: ruchów) z filmów z YouTube… 😉

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów
"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

Odpowiedzi konkursowe (wystarczy 1-3 zdania – nie trzeba pisać opowiadania 😉 należy przesłać na adres e-mail: konkurs@swiatdronow.pl w tytule maila wpisując „Odpowiedź konkursowa”. Konkurs zamykamy 11.11.2021 r. o 23:59!

Najciekawsze 4 odpowiedzi zostaną wybrane subiektywnie przez przedstawicieli wydawnictwa Copernicus Center Press oraz przeze mnie. Ze zwycięzcami skontaktujemy się indywidualnie poprzez ten sam adres e-mail, z którego otrzymamy odpowiedź konkursową. Powodzenia!

"Połącz kropki" - recenzja Świat Dronów

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drone Light Show - Krosno, 9.10.2021

Następny

DJI Mavic 3 po premierze

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *