AktualnościZe Świata

Prawie 2000 dronów Autel EVO MAX 4T dla ukraińskiego wojska

Mychajło Fiodorow, ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej, przekazał w serwisie X (dawny Twitter) informację o dostawie dla walczących jednostek ukraińskich prawie 2000 sztuk dronów Autel EVO MAX 4T. Za dostawę dronów na front odpowiada ukraińska organizacja-projekt: Army of Drones.

Minęło niemal 600 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny między Rosją a Ukrainą. Choć w pierwszych tygodniach drony cywilne znanych producentów (przeważnie chińskich) były powszechnie stosowane przez obie strony, ostatecznie zarówno Rosja jak i Ukraina nauczyła się z nimi „walczyć” głównie poprzez zagłuszanie, zakłócanie i przejmowanie sterowania radiowego lub nawigacji satelitarnej GNSS. Przechwycony sygnał sterowania lub koordynaty GPS stanowi śmiertelne zagrożenie dla ich operatorów, na których natychmiast po wykryciu jest kierowany ogień artyleryjski.

Od początku wojny (24.02.2022 r.) na Ukrainie pojawiło się ponad 200 firm ukraińskich produkujących drony specjalnie do wykorzystania w trwającym konflikcie. Drony te są po części odporne na działanie WRE (środki walki elektronicznej) i nie stanowią takiego zagrożenia jak cywilne niezabezpieczone drony.

Nie mniej cały czas obie strony konfliktu wykorzystują cywilne BSP, które są tanie i dostępne w dużych ilościach w porównaniu do specjalistycznych bezzałogowców wojskowych. Mimo wszystko są znacząco zmodyfikowane względem wersji fabrycznych dostępnych na sklepowych półkach – mają całkowicie wymienionym software/firmware oraz częściowo wymienione moduły elektroniczne – by móc bezpiecznie służyć żołnierzom do zwiadu, obserwacji czy zrzucania niewielkich ładunków, również wybuchowych.

Nie dziwi zatem dostarczenie przez Army of Drones – ukraińską organizację cywilno-rządową powołaną przez prezydenta Ukrainy i wyspecjalizowaną w pozyskiwaniu dużych ilości BSP na front dla Ukrainy – prawie 2000 dronów chińskich dronów Autel EVO MAX 4T z kamerą termowizyjną oraz 30x zoom’em. Nie ma dostępnej informacji jak bardzo zostały one zmodyfikowane, ale są to jedne z najnowszych dronów kompaktowych z kamerą termowizyjną, dużym zbliżeniem (30x optyczny zoom) oraz zaimplementowanymi algorytmami AI, dzięki którym obiekty na ziemi są automatycznie wykrywane, identyfikowane a dron może je śledzić. To znacząco ułatwia naprowadzanie środków rażenia na wybrany cel.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zespół Nomagic Warsaw MIMotaurs w finale prestiżowego konkursu

Następny

TPI zaprasza na DJI Roadshow 2023_v2 - 17-18.10.2023 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *