AktualnościZ Polski

Druga edycja konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych przy wykorzystaniu dronów zaprezentowano podczas konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów od 23 do 24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Swoją premierę miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2 od firmy NaviGate.

Specjalistyczne wykłady z udziałem ekspertów

Program konferencji IDE-Świat Pomiarów zaplanowano z podziałem na cztery sesje poświęcone takim obszarom jak: bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, sieci przesyłowe i transport, rolnictwo i leśnictwo oraz geodezja i budownictwo. W trakcie wystąpień zaprezentowano m.in. system wielowymiarowej diagnozy zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem roju dronów – MapAIR, wykorzystanie dronów oraz sztucznej inteligencji w procesie inwestycyjnym, w sektorze budownictwa i infrastruktury, a także zaawanasowane pomiary archeologiczne, geodezyjne i budowlane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Tematem prelekcji była również fotogrametria cyfrowa jako narzędzie wspomagające tworzenie cyfrowego bliźniaka oraz zdalne zarządzanie misją z wykorzystaniem automatycznego systemu pomiarowego AutoInvent od spółki JSW.

Drony dla rolnictwa na IDE

Prelegenci konferencji IDE Świat Pomiarów przekonywali również, że technologie dronowe czynią jeszcze bardziej precyzyjnym i wydajnym rolnictwo. Drony umożliwiają ocenę stanu upraw, pozwalają na szybkie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i dokumentację szkód, są wykorzystywane do oprysków i nawożenia, a także przyczyniają się do zwiększania plonów. Podczas wystąpienia Macieja Duszy z firmy Agrisky, można było poznać przykłady wykorzystania europejskich dronów rolniczych ABZ innovation nad polskimi polami. Była to okazja do zapoznania się z rozwiązaniem, jego dodatkowymi funkcjami oraz korzyściami płynącymi z jego zastosowania.

IDE Świat Pomiarów - relacja z wydarzenia 2023

Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków… Dron ułatwia, usprawnia prace, roboty wykonuje bardzo precyzyjnie nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów.

mówił Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas konferencji.

Drony rewolucjonizują świat leśnictwa

W trakcie IDE Świat Pomiarów zaprezentowano także nowoczesne technologie dronowe wykorzystywane w leśnictwie do monitoringu, identyfikacji obszarów leśnych, wykrywania pożarów, zwalczania szkodnictwa leśnego, do zbierania danych, a także do dokumentacji. W programie wydarzenia nie zabrakło wystąpienia przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Prelekcja była okazją do poznania m.in. możliwości wykorzystania „małych dronów” w kategorii otwartej w Lasach Państwowych.

IDE Świat Pomiarów - relacja z wydarzenia 2023

Najnowsze rozwiązania dronowe w Kielcach

Dopełnieniem konferencji w Centrum Kongresowym Targów Kielce była wystawa najnowszych technologii i technicznych właściwości dronów, a także prezentacja działań dronów na żywo. Wśród firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania były m.in. firma TPI – wiodący dostawca sprzętu pomiarowego na rynku dla budownictwa, geodezji, przemysłu, rolnictwu oraz innych branż, a także Navigate – firma, która od kilkunastu lat dostarcza na rynek polski innowacyjne rozwiązania pomiarowe i zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne dla przemysłu. Najnowsze projekty w zakresie bezzałogowych statków powietrznych zaprezentowała grupa JSW Nowe Projekty.

Premiera skanera laserowego DJI Zenmuse L2

W trakcie IDE Świat Pomiarów odbyła się premiera oraz prezentacja na żywo najnowszego skanera laserowego do drona DJI Zenmuse L2 od NaviGate. To innowacyjny skaner laserowy, który łączy ze sobą moduł LiDAR, kamerę mapującą oraz precyzyjny system IMU. Posiada trójosiowy gimbal, który zapewnia mu niespotykaną dotąd dokładność i wydajność, co jest niezbędnym elementem pozyskiwania danych 3D. Sensor Zenmuse L2 w czasie jednego lotu jest w stanie pokryć obszar nawet 2,5 km kw. Dodatkowo, rejestruje aż 5 odbić, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny w każdego rodzaju misjach, nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności. Po krótkiej prezentacji uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć skaner podczas pracy.

IDE Świat Pomiarów - relacja z wydarzenia 2023
IDE Świat Pomiarów - relacja z wydarzenia 2023

Takie urządzenie może znaleźć zastosowanie w niemal każdej branży. Na przykład na składowiskach odpadów. Dron może latać nad takim składowiskiem w poszukiwaniu wydobywających się gazów, określić rodzaj tych gazów, a co za tym idzie można stwierdzić czy dane składowisko jest bezpieczne czy grozi wybuchem – możemy to zrobić w bezpieczny sposób, z bezpiecznej odległości, nie wysyłając w takie miejsce człowieka.

opowiadał Piotr Rozenbajgier z firmy NaviGate.

Konferencja i wystawa IDE Świat Pomiarów odbyła się w Centrum Kongresowym już po raz drugi.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dronowe rewelacje podczas konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów

Następny

Ostatni miesiąc na złożenie oświadczeń do NSTS

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *