AktualnościWydarzeniaZ Polski

9. Konkurs technologiczny Droniada 2022

KOMUNIKAT PRASOWY

Nauka – przygoda – emocje. Te słowa najlepiej oddają charakter konkursu technologicznego Droniada, którego głównym organizatorem jest od 2014 r. Fundacja Instytut Mikromakro. W tym roku spotykamy się na katowickim lotnisku Muchowiec w Metropolii GZM. Startować mogą zarówno zespoły akademickie, open, jak i osoby indywidualne. Uczestnicy wybierają jedną lub więcej konkurencję terenową. Dla najlepszych nagrody pieniężne! Zgłoś swój udział!

Dziewiąta edycja Droniady odbędzie się w dniach 25 czerwca – 30 czerwca 2022 na Lotnisku Muchowiec w Katowicach.

Trwa budowa hali magazynowej. Według biura projektowego postawiono już 25 prefabrykowanych słupów żelbetowych o dwóch przekrojach. Po budowie krzątają się czterech robotników i brygadzista w kolorowych kaskach.

Niezapowiedzianie pojawia się inspektor nadzoru. Po chwili nabiera wątpliwości, czy słupy są w tych miejscach, w których powinny być zgodnie z projektem cyfrowym (środowisko Building Information Modeling – BIM), czy są one właściwie trzymają pion, następnie, czy mają zadeklarowaną wysokość 200 cm, słowem, czy budowa przebiega prawidłowo, tak jak w swoich raportach deklaruje brygadzista i w ślad za nim – biuro projektowe. Jego czujne oko wyłapało też, że są chyba tutaj osoby, które pracują bez kasków.

Wystarczy pięć niezgodności z projektem i nieprzestrzeganie przepisów BHP, aby wstrzymać budowę i nałożyć solidną karę na wykonawcę. Do potwierdzenia swoich obserwacji używa dronów.

…Chcesz wiedzieć jak się potoczyły losy tej budowy? Zainteresuj się konkursem technologicznym Droniada, która w tym roku odbędzie na lotnisku Muchowiec w Metropolia GZM.

Nowa formuła Droniady

Fundacja Instytut Mikromakro zaprasza uczelnie, instytucje badawczo-rozwojowe, firmy z kręgu technologii przemysłu 4.0 i samych innowatorów do aktywnego udziału w konkursie technologicznym Droniada.

„Niech uczestnicy wykorzystają latające roboty, teleinformatykę i systemy analizy informacji do prototypowania usług, by następnie stać się kadrą dla firm lub zakładając własne start-upy.”

tłumaczy Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro pomysłodawca konkursu i przewodniczący jej Komitetu Organizacyjnego

Zawody odbędą się na lotnisku Muchowiec w Katowicach podczas World Urban Forum Organizacji Narodów Zjednoczonych (25 czerwca – 30 czerwca 2022 r.).

„Kładziemy nacisk na przetwarzanie w chmurze, uczenie maszynowe z elementami sztucznej inteligencji i połączenie detekcji zmian z mechanizmem precyzyjnego zrzutu”

dodaje Sławomir Kosieliński.

Lotnisko Muchowiec - Katowice

Konkurs technologiczny Droniada (pierwszy odbył się w 2014 r.) jest organizowany w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. Jak tłumaczy Sławomir Kosieliński podczas igrzysk olimpijskich spotykają się sportowcy, którzy specjalizują się np. w pływaniu na grzbiecie, łucznictwie czy też biegach przełajowych. Tylko nieliczni startują w pięcioboju nowoczesnym czy też lekkoatletycznym dziesięcioboju. Łączy ich duch sportowej walki i narodowa klasyfikacja medalowa. „Mając to na uwadze – po ośmiu latach organizacji dronowych triathlonów – uznaliśmy, że nadszedł czas na zmianę formuły” – wyjaśnia.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ogłasza nabór chętnych do udziału w pięciu konkurencjach ukierunkowanych na praktyczny pokaz możliwości systemów autonomicznych, z czego tylko jedna – Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego – będzie obowiązkowa dla wszystkich. W klasyfikacji generalnej zostaną ujęte wyniki zespołów tak jak krajów na olimpiadach. Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, ale też o nagrody finansowe. W 2021 r. pula nagród wyniosła 50 tys. złotych, czyli ok. 11 tys. euro.

Konkurencje terenowe

  • W „Sztafecie” rozstaw na trasie 5 km świetlne bikony, które umożliwią ratownikom poruszanie się w mgle.
  • W „Drzewie życia” znajdź w sadzie jabłkowym patogeny chorób roślin i zaaplikuj odpowiednio środki ochrony roślin, które symbolizują kulki paintballowe.
  • W „Intruzie” wykryj w grupie ludzi podejrzaną osobę, która wdarła się na lotnisko podczas awaryjnego lądowania wojskowego transportowca.
  • W „Budowie” przeprowadź inspekcję placu budowy. Inspektor budowlany przypuszcza, że praca nie idzie zgodnie z planem wygenerowanym w BIM (ang. Building Information System), zaś pracownicy nie przestrzegają przepisów BHP.

Więcej w regulaminie konkursu na stronie droniada.eu.

Misja

Kluczową sprawą w konkurencjach Droniady jest przygotowanie algorytmu „Wykryj – zareaguj” z wykorzystaniem chmury i uczenia maszynowego. Śmiało można powiedzieć, że nikt na świecie nie organizuje konkursu technologicznego łączącego tyle technologii i kompetencji cyfrowych oraz naukowych.

W poprzednich edycjach uczestnicy poszukiwali zaginione osoby, drony przenosiły przesyłki w strefę zagrożenia, wykrywały intruzów w autostradowym korytarzu życia czy też walczyły z patogenami chorób roślin.

„Stawiamy na partycypację społeczną. Wszyscy uczestnicy i partnerzy stanowią społeczność, w którym razem uzgadniamy warunki gry i regulamin”

tłumaczy Sławomir Kosieliński.

Zadania mają pobudzić do myślenia. To tutaj tworzą się realne powiązania między światem nauki, IT a biznesu, między firmami a zespołami młodych konstruktorów, programistów, robotyków i mechatroników, które z czasem zaowocują nowymi wynalazkami i innowacjami. Tu nie chodzi o startupy, lecz o sprawdzian kompetencji informatycznych, mechatronicznych i zarządczych, słowem logicznego myślenia, analizy danych i wykorzystania umiejętności programistycznych. Ten, kto sprawdzi się na Droniadzie, znakomicie wesprze prace nad projektami IT w dowolnym obszarze.

Słowem celem konkursu jest przygotowanie do pracy z technologiami przemysłu 4.0 studentów, absolwentów wyższych uczelni i wszystkich innowatorów. Zarazem to szkolenie jak prowadzić własną firmę, budować zespół i kształtować miękkie kompetencje. Jaka jest w tym wszystkim rola dronów?

„To nośniki czujników, początek lub koniec systemu teleinformatycznego. Stymulujemy gospodarkę cyfrową poprzez prezentację dronów jako elementów złożonych systemów internetu rzeczy”

mówi Sławomir Kosieliński.

Przebieg konkursu

Droniada startuje w sobotę 25 czerwca 2021 r. o godz. 11.00 na lotnisku Muchowiec w Katowicach w Metropolii GZM. Nastąpi wówczas otwarcie konkursu i odprawa zespołów, które przejdą kontrolę sprzętu i uprawnień pilotów w ramach II części obowiązkowej konkurencji „Demo systemu BSP” (I część to film o uczestnikach i przygotowaniach do startu). Po czym uczestnicy konkurencji „Sztafeta” rozpoczną kwalifikacje do konkursu głównego, które polegają na przelocie dronem 5 km w obrębie lotniska. Pozostali trenują na wyznaczonych polach z zachowaniem separacji pionowej do pułapu 60 metrów AGL.

Niedziela 26 czerwca jest poświęcona na dalsze treningi oraz konkurs główny w konkurencji „Sztafeta”. W poniedziałek 27 czerwca i we wtorek 28 czerwca odbędą się pozostałe konkurencje terenowe oraz warsztaty. W środę 29 czerwca zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach wezmą udział w Pokazach Mistrzów i w ceremonii wręczania nagród.

Zwycięzcy Droniady

Zwycięzcy Droniady
High Flyers - zwycięzcy Droniada 2021

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dariusz Werschner nowym Pełnomocnikiem MI ds. BSP

Następny

VIII Konferencja Naukowa „Bezzałogowe statki powietrzne – doświadczenia i wyzwania”

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *