PAŻP uruchamia Centra Kompetencji. Zmiany w zasadach lotów dronów
W najbliższych tygodniach w wybranych miejscach Polski będą wdrażane nowe rozwiązania w ramach projektu KPO „Rozbudowa i wyposażenie centrów kompetencji oraz infrastruktura do zarządzania ruchem pojazdów bezzałogowych, jako Ekosystem Innowacji”. W lokalizacjach CK wprowadzone zostaną nowe zasady wykonywania lotów dronami.
Obszary, których dotyczą zmiany, przedstawiono na poniższej mapie. Przed wykonaniem lotu niezbędne jest zapoznanie się z warunkami publikowanymi w aplikacji mobilnej DroneTower.
- w Centrach Kompetencji loty w zasięgu wzroku VLOS powyżej 50m AGL oraz wszystkie operacje BVLOS wymagają złożenia planu misji w systemie KSID;
- zasady zaczną obowiązywać w nocy z 23 na 24 lipca 2026 r.
- możliwa jest czasowa niedostępność Krajowego Systemu Informacji Dronowej (KSID) w godzinach 22:00-02:00 (w nocy z 23 na 24.07.2026 r.)

Na przełomie lipca i sierpnia planowane są kolejne wdrożenia nowych zasad w stosunku do ww. lotów na kolejnych obszarach Centrów Kompetencji. Uruchamiane będą także nowe funkcjonalności dostępne w ich ramach. W związku z prowadzonymi pracami możliwe są również zmiany granic poszczególnych obszarów. O wszystkich planowanych zmianach PAŻP będzie informował za pośrednictwem swoich kanałów komunikacyjnych.
Wśród planowanych funkcjonalności znajdują się między innymi:
- możliwość składania planów misji bezpośrednio z poziomu DroneTower,
- koordynacja lotów w strefach ATZ za pośrednictwem KSID,
- kolejne usługi wspierające realizację operacji BSP.
Do czasu publikacji odrębnych zasad operacyjnych loty w nowo utworzonych strefach CK będą realizowane na takich samych zasadach, jak obecnie obowiązujące w strefach DTM.
Jeśli podczas planowania lotu napotkasz nową strefę CK, koniecznie zapoznaj się z jej opisem i obowiązującymi warunkami wykonywania operacji. Przed realizacją lotu upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania wskazane dla danej strefy.
Źródło: PAŻP (kanał informacyjny WhatsApp – „Pansa Drony”)

Brak komentarzy