Ze Świata

FAA pracuje nad regulacjami dla dronów w USA

Amerykański Kongres zobligował tamtejszą Federalną Administrację Lotnictwa (FAA – Federal Aviation Administration) do utworzenia do 2015 roku przepisów prawnych regulujących wykorzystanie dronów w cywilnym lotnictwie Stanów Zjednoczonych. FAA ma sprawdzić czy możliwość użytkowania dronów przez firmy i osoby cywilne na masową skalę można pogodzić z aktualnym ruchem lotniczym, który jak wiadomo na terenie USA jest bardzo intensywny.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że umożliwienie wprowadzenia dronów do publicznego użytku z pewnością przyniesie korzyści dla gospodarki USA. Obecnie co raz więcej firm wykorzystuje lub deklaruje wykorzystanie dronów chociażby w produkcjach filmowych lub do nadawania sygnału telewizyjnego. Firma Google z kolei planuje wykorzystać drony do dostarczania Internetu na obszarach wykluczonych, na których sygnał aktualnie nie dociera.

Wykorzystanie dronów do fotografii lub w profesjonalnych produkcjach firmowych jest chyba jednym z najpopularniejszych zastosować maszyn bezzałogowych na całym świecie. Jednocześnie nie jest to zastosowanie całkiem nowe. Z dronów korzystał chociażby znany reżyser Peter Jackson podczas kręcenia swojego ostatniego „Hobbita: Pustkowie Smauga” z tym, że zdjęcia do tego filmu były kręcone w Nowej Zelandii więć prawo amerykańskie nie miało tam zastosowania.

Z ciekawostek: Peter Jackson wykorzystał do kręcenia ujęć do filmu „Hobbit: Pustkowie Smauga” drona o nazwie OM-COPTER z podwieszoną kamerą Red Epic wartą – bagatela – $58.000. Choć może sam sprzęt wygląda stosunkowo niepozornie – ma niesamowite możliwości:

Poprzedni

Dron graffiti w akcji

Następny

Dron Draganflyer X4-ES z kanadyjskiej policji uratował ofiarę wypadku

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *