AktualnościZ Polski

Drony w Sprawozdaniu o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym (2025)

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2025. Dane zawarte w sprawozdaniu dotyczą zdarzeń lotniczych, do których doszło w 2025 r. i zostały odnotowane w europejskim systemie ECCAIRS. Pośród wielu różnych informacji znalazły się również te dotyczące zdarzeń z udziałem bezzałogowych statków powietrznych.

Sprawozdanie liczy 71 stron i jest dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Z punktu widzenia użytkowników dronów najciekawszy jest Rozdział 8 „BSP/Drony”, w którym zawarto:

  • przegląd kluczowych statystyk;
  • statystyki szczegółowe.

Samych danych jest jednak niezwykle mało – w całym raporcie zajmują one zaledwie dwie trzy strony przy czym jedna stanowi omówienie kategorii lotów (otwarta, szczególna, certyfikowana). Przejdźmy zatem bezpośrednio do kluczowych i szczegółowych statystyk za miniony 2025 rok w porównaniu do lat poprzednich.

Źródło: „Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2025” – ULC

W statystykach szczegółowych możemy przeczytać, iż większość zdarzeń w 2025 r. (podobnie jak rok wcześniej) z udziałem dronów dotyczyła naruszeń przestrzeni (kategoria zdarzeń: Airspace Infringement). W konsekwencji takie naruszenia mogą prowadzić do kolizji (klasyfikowane jako: Mid-Air Collision – MAC). Druga grupa najczęściej zgłaszanych przypadków dotyczy utraty kontroli w locie (LOC-I) lub utrata możliwości sterowania dronem.

Poniższy wykresprzedstawia dane dotyczące naruszeń przestrzeni powietrznej przez bezzałogowe statki powietrzne. Dane dotyczą wszystkich klas zdarzeń lotniczych:

Drony - Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2025
Źródło: „Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2025” – ULC

Kolejny wykres przedstawia dane z kategorii „kolizje w powietrzu” (MAC) oraz naruszenia separacji przez bezzałogowe statki powietrzne (w tym niebezpieczne zbliżenia oraz bliskie przeloty). Dane dotyczą wszystkich klas zdarzeń lotniczych.

Źródło: „Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2025” – ULC

W podsumowaniu do sprawozdania w kontekście dronów znalazło się tylko jedno ogólne i dość oczywiste zdanie, wynikające z powyższych danych: „W sektorze BSP istotnym obszarem monitorowania pozostają naruszenia przestrzeni powietrznej oraz zdarzenia mogące prowadzić do utraty separacji z załogowymi statkami powietrznymi”.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w całym systemie ECCAIRS (a więc systemie ogólnoeuropejskim, z którego korzystają wszystkie państwa członkowskie) znalazło się tylko 61 incydentów i poważnych incydentów oraz 23 zdarzenia o innym mniej istotnym charakterze, można wysnuć dwa ogólne wnioski: zdarzeń z użyciem dronów – biorąc pod uwagę skalę tych operacji liczonych w milionach rocznie – jest naprawdę niewiele. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż z ECCAIRS korzysta promil operatorów SBSP i to tych większych, bardziej świadomych tego obowiązku. Zatem ostatecznie dane z ECCAIRS są bardzo mało miarodajne jeśli chodzi o realną ilość incydentów – szczególnie tych związanych z ucieczką, utratą kontroli bądź rozbiciem drona o ziemię lub przeszkodę. Sprawcy tego typu zdarzeń zwyczajnie nie zgłaszają, bo w większości taka sytuacja kończy się stratą materialną samego operatora/pilota, znacznie rzadziej stratą wynikającą z uszkodzenia cudzego mienia lub spowodowania uszczerbku na czyimś zdrowiu.


Poprzedni

Polska staje się jednym z najważniejszych partnerów Tajwanu w europejskim sektorze dronowym

Następny

Kolejny Briefing Dronowy ULC już 11 czerwca

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *