Porady

Ubezpieczenie OC „na drony” w 10 minut

Równo z końcem lutego dobiegł końca termin mojego ubezpieczenia OC „na drona”, a w rzeczywistości „operatora dronów”, bo OC dotyczy ochrony cywilnej operatora, a nie samego drona. Obecnie latam dość sporadycznie, więc zasadniczo nie przejąłem się chwilowym brakiem OC, ale jak to zwykle bywa gdy się tego nie planuje – stało się ono potrzebne już na następny dzień. W dobie Internetu załatwienie sprawy w 24H nie jest raczej niczym specjalnym, ale załatwienie tego dosłownie w 10 minut to jest naprawdę dobry czas ;).

Policzmy: potrzeba około minuty na znalezienie i pobranie wniosku, kolejne 3 min na jego uzupełnienie, zostaje jeszcze 5 minut na wykonanie przelewu on-line, pobranie potwierdzenia wykonania wpłaty składki na OC, wrzucenie dwóch załączników (wniosek + potwierdzenie) do e-maila i posłanie na odpowiedni adres do ubezpieczyciela. Dla niektórych te 10 minut to aż nadto ;).

Możecie powiedzieć: „OK – to tyle trwa wypełnienie i przesłanie wniosku o objęcie mnie ubezpieczeniem OC do lotów dronami, ale od kiedy realnie będę ubezpieczony?”. I tutaj wlaśnie wchodzi element zaskoczenia, bo po minucie od wysłania maila dostałem odpowiedź:

Znaczy to mniej więcej tyle, że w momencie wysłania maila do ubezpieczyciela – o ile ten e-mail zawierał prawidłowo uzupełniony wniosek i potwierdzenie wpłaty składki na OC – jesteście objęci już ubezpieczeniem!

Wiem jednak, że dla panów policjantów tekst w stylu „mam ubezpieczenie, bo wysłałem e-mail z wnioskiem” może być mało przekonywujący, podobnie dla osób podchodzących do egzaminów na UAVO – przed podejściem do zdawania trzeba okazać dowód ubezpieczenia w postaci „namacalnej” polisy.

Spokojnie – dostaniecie ją mniej więcej po godzinie w formie PDF do wydruku i załączenia do dokumentów lub do okazania np. policji. Choć ubezpieczyciel zastrzega, że może to zająć do 24h od wysłania wniosku – zwykle zajmuje to kilkadziesiąt minut. O czasie decyduje tutaj czynnik ludzki (czyt. ktoś musi wystawić dokument, wydrukować, podpisać i nam odesłać) zatem te 24h jest zwyczajnie „buforem bezpieczeństwa” dla firmy ubezpieczającej.

Jeśli zastanawiają Was wysokości skłądek OC na drony to na chwilę obecną (1.03.2017) wygląda to tak:

 • składka 100zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe – limit gwarancyjny 350,000zł
 • składka 235zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe, ZAROBKOWE na terenie RP – sublimit 20,000zł
 • składka 365zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe, ZAROBKOWE na terenie RP – sublimit 50,000zł
 • składka 500zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe, ZAROBKOWE na terenie RP – sublimit 100,000zł
 • składka 800zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe, ZAROBKOWE na terenie RP – sublimit 200,000zł

Osoby zainteresowane ubezpieczeniem jedynie na egzamin UAVO mogą rozpatrzeć opcję najtańszą – za 100zł – bez uwzględnienia lotów ZAROBKOWYCH, ale jeśli planujecie potem korzystać z UAVO do lotów komercyjnych to warto wziąć już chociażby kolejną opcję za 235zł z sumą ubezpieczenia 20,000zł.

Należy pamiętać, że te ubezpieczenia podobnie jak samo UAVO obowiązują jedynie na terenie Polski.

Czekajcie – zdaje się, że w treści nie padła jeszcze nazwa ubezpieczyciela! 🙂 Jest to Finansowa Chata (http://finansowachata.pl/), w której swoje OC dla operatora drona przedłużam już trzeci raz. Finansowa Chata to formalnie i oficjalnie agencja ubezpieczeniowa, którą stworzył Piotr Słowik – paralotniarz, który w 2000 roku po uzyskaniu uprawnień do latania paralotnią sam zauważył, że w zasadzie rynek ubezpieczeń dla osób uprawiających ten sport (jak i inne sporty lotnicze np. spadochroniarstwo) w zasadzie nie istnieje.

Sam sposób działania Finansowej Chaty przypomina bardziej „specyficzny marketingowy program lojalnościowy” (tak to sam określił pan Piotr).  Wniosek o ubezpieczenie jest formalnie „wnioskiem o przystąpienie do Klubu Miłośników Sportów Lotniczych (KMSL)” w ramach tego czlonkostwa zostajemy objęci ubezpieczeniem OC w ERGO Hestia. Co jeszcze rzuciło mi się w oczy to na polisie (certyfikacie OC w wersji drukowanej) jest zapis, że zawarcie umowy o ubezpieczenie jest pomiędzy ERGO Hestia a Stowarzyszeniem Instruktorów Lotniczych i Paralotniczych z Wrocławia (ul. Rydygiera 11/4, 50-248 Wrocław, NIP: 8982077154). Stowarzyszenie jest ubezpieczającym, a ubezpieczonym jestem ja – czy też każdy z Was – operatorów dronów.

Procedura uzyskania OC na drony (do UAVO lub dla modelarzy) jest banalnie prosta:

 • wchodzimy na http://finansowachata.pl/index.php?s=3
 • pobieramy wniosek w formie arkusza kalkulacyjnego do wypełnienia on-line
 • wniosek zapisujemy w PDF
 • robimy przelew internetowy w wysokości wybranej składki na dane podane we wnioski (w tytule przelewu wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko)
 • pobieramy w PDF potwierdzenie przelewu
 • załączamy wniosek i potwierdzenie do wiadomości e-mail, dodajemy jedno zdanie „Proszę o wystawienie polisy OC – wniosek i potwierdzenie przelewu w załączniku” i wysyłamy na biuro@finansowachata.pl

W ciągu minuty dostaniemy z automatu potwierdzenie przyjęcia wniosku i już – jesteśmy ubezpieczeni!

Dodatkowo: dla osób zainteresowanych AC na drony – obowiązuje ten sam wniosek (a raczej plik wniosku) tylko należy sobie przełączyć zakładkę w arkuszu kalkulacyjnym. Tutaj sprawa nie jest już tak prosta i szybka, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AeroCasco i w razie wątpliwości dzwonić na infolinię Finansowej Chaty.

Ubezpieczenie AeroCasco (AC) na drony
Ubezpieczenie AeroCasco (AC) na drony w Finansowa Chata
Poprzedni

CNBOP powołało "Centrum Dronów"

Następny

E-90X - prosty miniquad od GearBest.com

5 komentarzy

 1. Avatar
  4 marca 2017 at 13:25 — Odpowiedz

  Sam miałem problem ze znalezieniem ubezpieczyciela kiedy podchodziłem do egzaminu VLOS i później chcąc posiadać OC, które pozwoli zarazem korzystać z niego w celach zarobkowych po otwarciu działalności gospodarczej. Szukałem i nic, aż w końcu znalazłem właśnie Finasową Chatę.

  Pozdrawiam
  Dawid

 2. Avatar
  23 sierpnia 2018 at 16:21 — Odpowiedz

  „składka 100zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe – limit gwarancyjny 350,000zł
  składka 235zł – ubezpieczenie na loty amatorskie, wyczynowe/sportowe, ZAROBKOWE na terenie RP – sublimit 20,000zł”
  Skąd taka różnica w sumie ubezpieczenia?!

  • Avatar
   23 sierpnia 2018 at 16:41 — Odpowiedz

   Trzeba pytać Finansową Chatę, po prostu żeby mieć zarobkowe OC na takim poziomie trzeba wydać znacznie więcej PLNów, bo i ryzyko znacznie większe.

 3. Avatar
  21 lutego 2020 at 20:09 — Odpowiedz

  a gdzie można kupić ubezp. AC na drona?

  • Avatar
   23 lutego 2020 at 10:06 — Odpowiedz

   Np. w finansowachata.pl 😉

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *