AktualnościZ Polski

IP: Start-upie, prezentuj broń!

INFORMACJA PRASOWA

Innowacyjność polskiej armii nabiera dziś szczególnego znaczenia. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wspiera start-upy na wiele sposobów, rozpoczyna ogólnopolską debatę na temat współpracy między branżą obronną a młodymi przedsiębiorcami działającymi w obszarze nowych technologii.

Co zrobić, by przekuć ogromny potencjał najzdolniejszych polskich start-upów w inteligentne rozwiązania dla wojska? Jakie są potencjalne obszary współpracy pomiędzy start-upami, a przemysłem obronnym i administracją? O tym dyskutować będą goście zorganizowanego przez PARP seminarium „Innowacje w służbie obronności – szansa dla start-upów”, które odbędzie się 3 września podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W celu udziału w MSPO można zarejestrować się, klikając w ten link.

System bezzalogowy Ogar fot Novelty RPAS
System bezzalogowy Ogar fot Novelty RPAS

Korzystajmy z najlepszych wzorców: Silicon Valley i Silicon Wadi

Dolina Krzemowa osiągnęła status światowego centrum innowacji dzięki dynamicznemu rozwojowi przedsiębiorstw zbrojeniowych i ośrodków naukowo-badawczych w latach 40. i 50. To w Silicon Valley na zamówienie armii, na wypadek ataku nuklearnego, opracowano rewolucyjną technologię zdecentralizowanej sieci komunikacyjnej, która była początkiem Internetu. Firmy z Silicon Valley produkowały też radary, mikroprocesory czy tranzystory krzemowe. Pierwszy mikroprocesor, wykorzystany w naddźwiękowym myśliwcu F14, powstał w 1970 roku. Rok później swój pierwszy mikroprocesor stworzył Intel, który dostarcza je dziś dla większości komputerów osobistych. Również Hewlett-Packard rozwinął się dzięki zamówieniom realizowanym dla wojska, dla którego produkował urządzenia pomiarowe. Popularny dziś na całym świecie system nawigacji satelitarnej GPS (stworzony w Uniwersytecie Johna Hopkinsa), swoje pierwotne zastosowanie znalazł w armii lądowej, marynarce wojennej i lotnictwie USA.

Drugim po Dolinie Krzemowej zagłębiem teleinformatycznym na świecie stała się Izraelska Silicon Wadi. Również tu kreatywność firm technologicznych wykuwała się w obliczu nieustannego zagrożenia konfliktami zbrojnymi. Władze Izraela dofinansowują i szkolą start-upy produkujące perspektywiczne projekty tworzone dla armii. W komputerowym centrum treningowym Mamram start-upy uczą się programowania i metodyk zarządzania projektami. Najlepsi mają możliwość pracować dla armii. Zdolni informatycy są też później pracownikami wywiadu, kontrwywiadu i jednostek rozpoznania.

Więcej na obronność. Szansa dla start-upów?

Doświadczenia z Silicon Valley i Silicon Wadi uczą, że efektywna współpraca pomiędzy administracją, przemysłem obronnym i start-upami może odgrywać ważną rolę w stymulowaniu innowacyjności gospodarki. W najnowszym rankingu innowacyjności Bloomberga Izrael zajmuje piąte, a USA – szóste miejsce. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 25. Miejscu. Niestabilna sytuacja geopolityczna za wschodnią granicą rodzi również w Polsce pilną potrzebę modernizacji armii. Rząd od 2016 roku będzie przeznaczał na finansowanie potrzeb obronnych Polski minimum 2 procent PKB, i pieniądze te przeznaczone zostaną w dużej mierze na unowocześnienie polskiej armii. PARP dostrzega w tym impuls do rozwoju dla przedsiębiorczości innowacyjnej. Czy Polska może stać się zagłębiem innowacji na miarę USA i Izraela?

Seminarium „Innowacje w służbie obronności – szansa dla start-upów”

Seminarium „Innowacje w służbie obronności – szansa dla start-upów” będzie dotyczyć tematyki potencjalnych obszarów współpracy firm przemysłu obronnego ze start-upami i tego, w jaki sposób start-upy mogą dotrzeć ze swoim produktem do wiodących firm.

Seminarium otworzy Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Następnie prelekcje wygłoszą: Arkadiusz Bąk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki; Zdzisław Gawlik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa; Zbigniew Mierczyk, Rektor Wojskowej Akademii Technicznej i Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

W debacie uczestniczyć będą m.in.: Hubert Królikowski z Ministerstwa Gospodarki, Mariusz Kamiński z Robotics Inventions i Przemysław Tomków z Novelty RPAS, Piotr Wojciechowski z WB Electronics, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Zaproszeni goście będą zastanawiać się nad działaniami, które powinny zostać zrealizowane przez administrację publiczną, przemysł oraz młode innowacyjne firmy w celu efektywnej współpracy. Będą również dyskutować też o tym, jakie technologie, które znajdują się obecnie na celowniku MON, są szansą dla polskich start-upów. Zostanie poruszona problematyka istniejących obecnie barier we współpracy. Istotna z punktu widzenia rozwoju start-upów jest również komercjalizacja badań naukowych przeprowadzanych przez polskie uczelnie wyższe w zakresie potrzeb branży obronnej.

Debatę nt. możliwości rozwoju start-upów w branży obronnej poprowadzi Juliusz Ćwieluch z tygodnika Polityka, od 10 lat specjalizujący się w tematyce obronnej, laureat nagrody „Halabarda” dla najlepszych dziennikarzy zajmujących się wojskiem i obronnością.

Seminarium „Innowacje w służbie obronności – szansa dla start-upów” zostało objęte honorowym patronatem Ministra Gospodarki, Janusza Piechocińskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pobierz szczegółowy program seminarium „Innowacje w służbie obronności – szansa dla start-upów”

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowy dron wyścigowy Walkera Runner 250 Advanced

Następny

Laser Boeinga do niszczenia dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *