AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy dronowej – 8.02.2022 r.

Wracamy do cyklicznych przeglądów prasy dronowej. Zapraszamy na podsumowanie informacji ze świata dronów z kilku ostatnich dni.

Ogłoszono wyniki konkursu PAŻP, ULC i MI: „Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę”

Spośród wielu miast, gmin i ich konsorcjów, które przystąpiły do konkursu „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury ostatecznie – po dwóch etapach konkursowych – wybrano trzy grupy gmin:

  • Gliwice wraz z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią
  • gminy Lesznowola z Nadarzynem
  • gminy Lublin z Jastkowem

Dla ogłoszonych laureatów PAŻP opracuje koncepcję organizacji lotów bezzałogowych statków powietrznych w ramach szerszego programu rozwoju miast – „Smart City”. Realizację projektu zaplanowano na lata 2022-2028.

Konkurs odbył się w ramach usługi „Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę” realizowanej dla Projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Źródło informacji: https://www.pansa.pl/dronowa-rewolucja-w-regionach-polski/


Crimson Spin – dron z wirnikami Leonarda da Vinci

Uczeni z Uniwersytetu Maryland skonstruowali drona o nazwie „Crimson Spin”. Dron ten został stworzony w celu sprawdzenia skuteczności „śrub” zamiast klasycznych śmigieł założonych na silniki. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ów „śruby” to wynalazek Leonarda da Vinci, opisany i naszkicowany przez niego ponad 500 lat temu.


Program Gladius – nowe drony dla polskiego wojska

Dron Warmate - Grupa WP
Fot. Grupa WB

Wojsko Polskie planuje pozyskanie mniejszych dronów w tym amunicji krążącej. Bardzo możliwe, że w kwestii amunicji krążącej (tzw. „loitering munition”) wybór padnie na polskie bezzałogowce WARMATE, które są już użytkowane przez WOT. Są przy tym produkowane przez polską firmę Grupa WB i współpracują z dronami FlyEye w ramach systemu rozpoznawczo-uderzeniowego SWARM (rój dronów), koordynowanego przez system Topaz (również produkowany przez Grupę WB i używany dziś powszechnie w polskiej artylerii).

Program Gladius jest ujęty w Planie Modernizacji Technicznej, ale jego szczegóły nie są publicznie znane.

Źródło: https://defence24.pl/sily-zbrojne/jaka-amunicja-krazaca-dla-wojska-polskiego


Nowa wersja oprogramowania DJI Terra do fotogrametrii

Chińska firma DJI zaprezentowała wersję 3.3.0 swojego oprogramowania fotogrametrycznego Terra. Oprogramowanie zyskało wiele nowych narzędzi oraz poprawioną wydajność.

DJI Terra 3.3.0

Aplikację wzbogacono np. o tryb rekonstrukcji 2D o nazwie Map Grid, który generuje ortofotomapy czy numeryczne modele terenu w siatce arkuszy o zadanej wielkości. W programie rozbudowano ponadto opcje planowania trasy lotu inspekcyjnego, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa tego typu misji.

Źródło: https://www.dji.com/pl/dji-terra/info


Aplikacja GREy do analizy ryzyka dostępna dla wszystkich

Platforma GREy

Oprogramowanie Geomatic Remote Eye (GREy) dostarczy operatorom dronów niezbędne dane, przeprowadzając automatycznie analizę ryzyka planowanego lotu, która jest niezbędna przed wykonaniem każdej misji. Autorami platformy GREy są: Creotech Instruments S.A., wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych, oraz Droneradar – spółka znana w Polsce z aplikacji dla pilotów BSP o tej samej nazwie, a także Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI).

Więcej: https://www.swiatdronow.pl/system-do-analizy-ryzyka-lotu-dronem-dostepny-juz-w-polsce

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

System do analizy ryzyka lotu dronem dostępny już w Polsce

Następny

Polski system zwalczania dronów - Zakłady Mechaniczne "Tarnów" i WAT

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *