AktualnościZ PolskiZe Świata

Komunikat ULC w sprawie planowanych zmian prawnych (SORA 2.0/EASA)

Organizacja JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems), której jako Polska jesteśmy członkiem a eksperci ULC biorą udział w pracach grup roboczych, opublikowała projekt dokumentów pod nazwą SORA 2.0. Są to wytyczne dla legislatorów międzynarodowych, które mogą być wykorzystane podczas tworzenia regulacji w zakresie operacji bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Nie jest tajemnicą, że te dokumenty a na pewno ich część będą w przyszłości wykorzystane m.in. przez Parlament Europejski i EASA (European Aviation Safety Agency) w celu tworzenia nowych regulacji unijnych.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z SORA 2.0 i w przypadku uwag o zgłaszanie ich bezpośrednio do JARUS. Termin zakończenia konsultacji publicznych to 22 sierpień 2018 roku.

Szczegółowe informacje odnośnie SORA 2.0 i konsultacji związanych z tymi dokumentami znajdziecie tutaj.

W dniach 9-11.07 roku odbyły się w siedzibie EASA w Kolonii warsztaty dotyczące scenariuszy standardowych, które będą obowiązywały w przypadku kategorii specjalnej. Jeszcze gorący zapis wideo z konferencji z pierwszego, otwartego dla wszystkich dnia, znajduje się pod tym odnośnikiem. Polecamy zwłaszcza część poświęconą SORA, której autorem jest Lorenzo Murzilli.

 

Poprzedni

Nowa edycja Akademii Drona Overmax - pierwsze dwa odcinki już on-line!

Następny

Sky Tronic: sztuczna inteligencja kierująca dronami doceniona w ogólnopolskim konkursie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *