Drony a prawo zagraniczne

Warto zajrzeć na stronę https://droneregulations.info, na której autorzy zebrali wiele różnych państw wraz z regulacjami prawnymi, choć ciężko jednoznacznie uznać to źródło za w pełni wiarygodne (częste zmiany prawa, niektóre lokalizacje nie zawierają żadnych danych). Jeśli chodzi o kraje europejskie – została przygotowana strona http://dronerules.eu jednak na chwilę obecną bardzo ogólnie traktuje ona o zasadach lotu (bez konkretnych przepisów w konkretnych państwach).

Pomocna może być również niedawno utworzona mapa Google ze skróconymi zasadami lotów w wielu różnych krajach świata: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OkEtyCaGNjKhLeMr6L2IU975SP8&ll=46.30626195553505%2C53.693738125000095&z=4.

Poniżej znajdziecie zatem zestawienie linków do organów, urzędów lub zwykłych źródeł opisujących prawo i zasady lotów panujące w różnych krajach całego świata. Kolejne lokalizacje będą sukcesywnie dodawane.

Dubaj

W Dubaju panują dość restrykcyjne zasady lotów dronów, choć dla turystów władze Dubaju starają się ułatwiać prawo (znacznie trudniej jest latać komercyjnie). Wciąż za nieprzestrzeganie konkretnych wytycznych grozi grzywna minium AED 20,000 co w przeliczeniu na USD daje około $5,500. Co do samych zasad:

  • po pierwsze: rejestracja drona on-line w Dubai Civil Aviation Authority (również do celów rekreacyjnych);
  • dla osób posiadających wizę i status rezydenta rejestracja jest bezpłatna;
  • osoby bez wizy UAE muszą uzyskać dodatkowe pozwolenie (nie wystarczy rejestracja samego drona);
  • obowiązuje zakaz lotów dronów z kamerą na pokładzie;
  • loty maksymalnie 400ft (120m) nad ziemią i tylko w zasięgu wzroku;
  • loty tylko w ciągu dnia i jedynie gdy są odpowiednie warunki pogodowe;

Źródło: https://www.gcaa.gov.ae/en/pages/UASRegistration.aspx

 

Dubaj - zasady lotów dronów (10.2017)
Źródło: https://www.khaleejtimes.com/nation/dubai/tourists-will-soon-be-allowed-to-fly-drones-in-dubai-

Z ciekawostek: wszystkie drony latające komercyjnie w Dubaju (czyli zarejestrowane w DCAA z operatorem z licencją) są wyposażone w urządzenie śledzące dostarczane przez DCAA, a obecność drona jest widoczna i streamowana na żywo na specjalnym portalu internetowym do którego mają dostęp władze i niektóre prywatne firmy. Jeśli jakikolwiek dron wleci do zakazanej strefy – personel monitorujących aktywność dronów od razu dostaje ostrzeżenie [źródło].

Pozostałe państwa póki co w formie listy z linkami do źródeł: