AktualnościMeteorologiaZastosowania dronówZe Świata

Testy dronów DAx8 do wytwarzania chmur

Naukowcy oraz inżynierowie z ośrodków: Desert Research Institute, Drone America oraz AviSight przeprowadzili testy wielowirnikowca DAx8, który poprzez rozpylanie różnych substancji w powietrzu, będzie wywoływał powstawanie chmur i docelowo wywoływanie z nich opadów deszczu.

Prezentację rozpylania flary z jodkiem srebra przez drona DAx8 można zobaczyć na poniższym filmie:

Dron DAx8 został opracowany przez amerykańską firmę Drone America, zajmującą się produkcją profesjonalnych systemów bezzałogowych głównie oparty o płatowce (Ariel, Phoeubus, MuninnAir, Savant) oraz ciekawą hybrydę płatowca z wirnikowcem: HuginnAir.

Sam dron DAx8 to żadna nowość na rynku, jego premiera miała miejsce już w lipcu 2014. Zaczęło być o nim głośno z racji połączenia sił Drone America z instytutem naukowym Desert Research Institute oraz AviSight – inną firmą z Las Vegas produkującą drony, w celu stworzenia drona do zasiewania chmur. Co ciekawe testy przeprowadzone w Nevadzie i mające na celu sprawdzenie wykorzystania DAx8 do rozsiewania jodku srebra w celu wywołania powstania chmury też nie są specjalną nowością – miały miejsce w styczniu, ale teraz firmy zdecydowały się o tym szerzej poinformować.

Poniżej dron DAx8 w nieco innych zastosowaniach: jako dron dla policji oraz dla służb ratownictwa medycznego.

DroneAmerica-DAx8-1 DroneAmerica-DAx8-2

DAx8 według danych producenta może latać do 35 minut z ładunkiem 2kg na pokładzie. Taki udźwig zapewnia mu 8-silników na pokładzie. Całość jest sterowana przy pomocy aplikacji na tablecie, a lot drona może być w całości programowany po ustalonej trasie lub sterowany przy pomocy komend wydawanych na bieżąco przez aplikację.

“Our joint research program with DRI is well on its way to revolutionizing the cloud seeding industry by providing safe airborne seeding with significant potential of providing relief to people in drought-stricken areas.” – Mike Richards, President /CEO, Drone America

Kolejnym krokiem w temacie sztucznego wytwarzania chmur przez drony ma być zastosowanie innej konstrukcji drona płatowca Savant (również od Drone America) do tego samego celu. Płatowiec ma o wiele lepsze osiągi i może utrzymywać się w powietrzu nawet 2h.

Savant - Drone America
Źródło: http://www.uasmagazine.com/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

"Miasto rozróżnialne na mapie lotniczej" czyli jakie?

Następny

Uprawnienia na drona - kiedy się przydają?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *