Porady

Jaki dron na komunię A.D. 2017?

Dzieci przystępujące do pierwszej komunii mają 9 lat. To dobry wiek na rower, naukę obsługi komputera, tabletu lub smartfona, ale takie prezenty komunijne już dawno przestały być modne i pożądane wśród drugo- lub trzecioklasisów, którzy z roku na rok oczekują innych bardziej oryginalnych gadżetów na prezent komunijny. Czy drony to dobry pomysł na taki prezent? Jeśli tak – jaki dron na komunię będzie bezpieczny dla 9-latka i… osób postronnych?

Rodzice, chrzestni lub inni członkowie rodziny powinni się dobrze zastanowić zanim wybór padnie właśnie na drona. Niepozorne, często wyglądające jak plastikowe zabawki, drony potrafią być niebezpiecznie z kilku względów. Przede wszystkim mają (najczęściej) 4 bardzo szybko wirujące śmigła, które mimo stosowanych osłon, nie są w 100% bezpieczne i ryzyko włożenia palców, dłoni lub wkręcenia włosów w wirujące silniki jest wciąż duże. Po drugie – im cięższy jest dron, tym więcej szkód może wyrządzić spadając komuś na głowę. Po trzecie – może się zdarzyć, że dron wyleci poza zasięg radia RC (aparatury sterujące), którego używa się do kontrolowania maszyny – wtedy istnieje realne zagrożenie, że zacznie unosić się i dryfować daleko poza zasięg naszego wzroku lub spadnie niekontrolowany na ziemię. Taki dron będzie zagrożeniem zarówno dla osób na ziemi jak i statków powietrznych na niebie, które zwykle przelatują nie mniej niż 150m nad ziemią, ale w przypadku śmigłowców policyjnych i ratowniczych może być to równie dobrze kilkadziesiąt metrów nad ziemią – tam, gdzie może znaleźć się nasz dron. Jak temu wszystkiemu zapobiec?

Jesteś dorosły – wybieraj mądrze

Jako dorośli wybierający prezent dla 9-latka musicie liczyć się z tym, że wszelką odpowiedzialność za jego czyny prawnie ponoszą jego najbliżsi opiekunowe, ale pośrednio ponosicie ją również wy – jako osoby, które fundują dziecku taką zabawkę. Z tego względu powinniście wybrać mądrze i kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem.

Drony klasy mikro / nano drony do 150zł

Mikrodrony to najbezpieczniejszy wybór dla dzieci chcących zakosztować latania zdalnie sterowanymi zabawkami. Można nimi latać nawet w niewielkich pomieszczeniach, mają osłony śmigieł i niewielkie silniczki. Wciąż istnieje niewielkie ryzyko wkręcenia się w dłuższe włosy lub uderzenia, ale przy wadze kilkunastu – kilkudziesięciu gram nic nie powinno się stać. Przykładowe modele takich mikrodronów:

JJRC H36
JJRC H36

JJRC H36 / Eachine E010 – dwa modele różnych chińskich producentów, ale w zasadzie to te same drony o różnych nazwach. W Polsce najprędzej do znalezienia na allegro.pl, próżno ich szukać w modelarsko-droniarskich sklepach internetowych.

Hubsan Nano Q4 H111
Hubsan Nano Q4 H111

HUBSAN Q4 H111 – http://www.mediaexpert.pl/drony/dron-hubsan-h111-q4,id-685628

 

Syma X11
Syma X11

Syma X11 – https://www.gimmik.net/Syma_X11_Quadcopter_4CH_24GHz,o,15608.html

Syma X4
Syma X4

Syma X4 – https://www.gimmik.net/Quadcopter_Syma_X4_24GHz,o,15675.html

Syma X12S
Syma X12S

Syma X12S – http://sklepavatar.pl/pl/syma-x12s-nano

Małe drony do 150-300zł

Nieco większe konstrukcje ważące 100g i więcej wciąż są bezpieczne w użytkowaniu, ale zalecany jest nadzór starszych opiekunów. W dodatku z racji większych rozmiarów zabawek nie zaleca się latania w małych pomieszczeniach – zdecydowanie lepiej wyjść i polatać na zewnątrz o ile nie wieje zbyt silny wiatr.

Przykładowe konstrukcje:

Syma X9S
Syma X9S

Syma X9S – quadcopter z możliwością latania i jeżdżenia po ziemi – http://sklepavatar.pl/pl/syma-x9s

Syma X5SC-1
Syma X5SC-1

Syma X5 (wersje: C/SC/HW/SW/HC z różnym wyposażeniem):

 

Overmax X-Bee Drone 3.1 Plus
Overmax X-Bee Drone 3.1 Plus

Overmax X-Bee Drone 3.1 Plushttp://sklepavatar.pl/pl/dron-overmax-x-bee-drone-31-plus-

 

Większe drony zabawki do 250-300g wagi – przedział 400-600zł

Choć drony w przedziale wagowym 200-300g wciąż można traktować jak zabawki, są one już na tyle duże, zasilane większym prądem (ok. 7-8V) i mają całkiem pokażne śmigła, że nie zalecamy ich kupowania dzieciom, które nie będą mogły nimi latać pod okiem dorosłych. Przed lotem należy zapewnić sobie odpowiednią ilość przestrzeni na zewnątrz, nie próbować latania przy silnym wietrze (ten sprzęt jest wciąż na tyle lekki, że może zostać poniesiony przez wiejący wiatr), w pobliżu zabudowań, aut i obecności osób trzecich.

Modele tej klasy w większości posiadają już własną kamerę, umożliwiającą nagrywanie i podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. Za odbiornik obrazu przeważnie służy własny smartphone z zainstalowaną odpowiednią aplikacją odbierającą obraz z drona.

Przykładowe modele:

Syma X8HG
Syma X8HG

Syma X8 – wersje C/HW/W/HG i inne:

Overmax X-Bee Drone 7.1
Overmax X-Bee Drone 7.1

Overmax X-Bee Drone 7.1 – http://sklepavatar.pl/pl/dron-overmax-x-bee-drone-71

Poprzedni

DJI Spark - dron wyścigowy czy raczej selfie-drone?

Następny

Przegląd prasy [4] - 11/04/2017

2 komentarze

  1. 2 czerwca 2017 at 13:05 — Odpowiedz

    Ja kupiłem w ubiegłym roku ten: http://esklep-drony.pl/pl/p/Dron-RC-WLtoys-Q333C-2%2C4GHz-Kamera-720p-/838 i chrześniak jest naprawdę zadowolony. Wygląda całkiem profesjonalnie, a nie jak zabawka, i zachowuje się znakomicie, a i cena jest okej. Myślę teraz o czymś droższym, ale tym razem dla siebie.

  2. 23 czerwca 2017 at 14:04 — Odpowiedz

    Nasza propozycja ciekawych dronów ‚dla dzieci’: https://naddachami.pl/blog/najciekawsze-drony-dla-dzieci

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *